„Po přejezdu kombajnu se pole poskytující dříve dostatek klidových a potravních možností rázem mění na „potravní poušť“, bez zdroje pastvy, krytu i vody pro zvěř. Sláma je na kombajnu většinou ihned drcena a rozmetena na pole a krátce na to je provedena podmítka, která zapraví do půdy slámu a zlikviduje poslední zbytky možné pastvy pro zvěř,“ upozornil myslivec Jiří Šilha.

Po sklizni obilovin tedy začínají myslivci zvěř přikrmovat.

Ranní houbaření?

S nastávající lovnou sezónou je třeba, aby návštěvníci lesů i sami lovci byli velmi opatrní.

„Nejen s houbaři, ale i s turisty a cyklisty, se můžeme v honitbách setkat na nejneuvěřitel­nějších místech a v době, která někdy překvapí. Myslivce by již neměl zaskočit pohled na houbaře procházející temnou lesní houštinou za prvního ranního rozbřesku i za večerního soumraku, kdy jsou podmínky pro sběr hub silně omezeny faktem, že není nic vidět. Houbaření je vášeň, která nedá lidem spát a je nutné s tím počítat,“ upozornil Šilha.

Od začátku srpna loví myslivci vysokou zvěř, muflony či jelena siku. Před hlavněmi kulovnic se ocitají i divočáci. Od tohoto týdne může lovec s patřičným oprávněním namířit svou zbraň i na daňka nebo husy.