„Houby by už mohly začít růst, ale mám obavu, že deště bylo pořád ještě málo,“ řekl Bronislav Hlůza, jeden z nejvýznačnějších českých mykologů současnosti, který působí jako vysokoškolský učitel v Olomouci.

Přívalové deště z nedávné minulosti, které přinesly množství srážek, podle jeho slov houbám spíše škodí. „Prudký déšť odnáší podhoubí a voda se do půdy nestačí vsáknout. Chtělo by to tak čtyři pět dnů drobného, zahradnického deště,“ podotkl mykolog. Jak dodal, teplé noci, které jsou právě teď, by houbám svědčily, ale lesy jsou stále přeschlé.

„Za týden by se snad něco mohlo objevit, ale pokud bude vhodné počasí, pak pravá houbařská sezóna vypukne až asi za čtrnáct dnů,“ nechal se slyšet Hlůza. Houby potřebují samozřejmě déšť, ale co je zajímavé, tak také klidné podnebí. „Když fouká vítr, tak to nedělá houbám dobře,“ uzavřel Bronislav Hlůza.

Podle informací hydrometeorologů mají přeháňky trvat do pátku, víkend už ale bude bez deště. Následujících třicet dnů má být teplotně nadprůměrných a srážkově obvyklých pro toto období roku. Těžko tedy říct, zda se budou do měsíce houbaři pyšnit svými úlovky.