Zde zatím lidé mohou zhlédnout předměty spjaté s filmy jako Tmavomodrý svět, Kolja nebo Obecná škola.

"Kromě fotografií z natáčení a drobných rekvizit návštěvníky nové části expozice bezpochyby zaujme pletený kříž do vlasů, který nosil hlavní hrdina filmu, malý Eda Souček ztvárněný Aloisem Grecem, a který sloužil k tomu, aby vlasy držely stále pěkně učesané a patka nepadala do čela, či vystavené šaty a plavky Edovy maminky , kterou hraje Tereza Voříšková," uvedla mluvčí Vlastivědného muzea v Olomouci, Renata Fifková.

Nejrozměrnějším přírůstkem do expozice je podle představitelů muzea přídavná nádrž letounu Lockheed P-38 Lightning.

„Ta umožňovala dvoumotorové stíhačce výrazně zvýšit dolet potřebný pro doprovázení bombardérů. Originální nádrž byla pro natáčení pečlivě zrestaurována do původní podoby a dnes je natrvalo zapůjčena Vlastivědnému muzeu v Olomouci,“ řekl ředitel muzea Břetislav Holásek.

Jak ale prozradil kastelán zámku Martin Váňa, expozice věnovaná tvorbě Svěrákových zatím nesklízí takový ohlas jako zámecká.

"Loni i letos u návštěvníků vedla, i když oblíbenost filmové expozice už se té druhé blíží. Řada lidí si tak příjemně zkracuje čekání na prohlídku s průvodcem po zámeckých prostorách," informoval Váňa.

Dodal zároveň, že při příležitosti rozšíření filmové expozice můžou dorazit také Zdeněk a Jan Svěrákovi.

"Ještě to není stoprocentní, přítomní ale být můžou. Pokud se to však nepodaří, tak na příští rok zopakujeme akci typu Buty, při níž byli," řekl kastelán.

Předběžným datem, od něhož budou moct lidé najít nové exponáty v muzeu, je osmé září.