Velkolepá stavba je, která původně sloužila coby rezidence, však už dnes svůj účel neplní. A již nějaký čas zůstává nevyužitá.

Jak ale prozradil majitel, podnikatel Richard Benýšek, zámek čeká jiná budoucnost než postupné chátrání. Vybrat ji přitom mohou i lidé, které přes facebook vybídl k návrhům na využití budovy.

Pane Benýšku, co vás vedlo k tomu, že jste se přes facebook zeptal lidí, jak se stavbou naložit? A zároveň jim za návrhy nabídl odměnu?
Slyšel jsem spoustu zaručených zpráv o tom, co s místem údajně hodlám udělat. Od věznice až pro ubytovací zařízení pro migranty. Je to tedy způsob, jak čelit demagogickým řečem. Navíc nejsem křišťálová studna moudrosti, tak jsem si řekl, že by nebylo špatná dát na názor lidu.

Je nějaký návrh od lidí, který vás zaujal?
Za některé jsem rád, trefili se mi do noty. Důležité ale je říct, že se jedná o obrovský a různorodý areál, jak stářím, tak funkcemi. O parku už ale rovnou říkám, že zůstane parkem, jen tam přibudou herní prvky pro děti. Samotný zámek má pak tři části – Emercin dvůr, kde je hospoda a sýpka, je nejstarší. Pak je novější část, ta, co dělá zámek zámkem. A nakonec ta nejnovější, vybudovaná někdy v padesátých letech pro potřeby drůbežářů. Ta je z historického hlediska bezcenná a v nejhorším stavu.
Sám plánuji, že bych udělal ze sýpky pivovar fungující na bázi družstva. Rozhodně třeba nepočítám s ubytovacím zařízením. Z další části bych rád udělal muzeum věnující se filmu, zejména animovanému. A k tomu by zde byly i další expozice, krátkodobé i dlouhodobé.

Lidé si stěžují na ubytovnu ve Stražisku. A starostovi obce už došla trpělivost - situaci řeší s policií i konickou radnicí.
Stražisko trápí ubytovna. Majitel si z nás dělá srandu, říká starosta
Ilustrační foto
Stavba rychlé železnice se blíží. Starostka varuje před spekulanty

Restaurace? V oboru se motají podivní lidé

Doteď byla v zámku restaurace. Čím to je, že se s ní do budoucnosti příliš nepočítá?
Nechtěl jsem ji provozovat a nenašel se seriózní zájemce. V oboru se motají podivní lidé. Dneska je to s restauracemi těžké: než ji dát do nájmu, to už je lepší ji zapálit.

Zpět ale k budoucnosti zámku. V jaké fázi nyní záměr na jeho proměnu je?
Budu postupovat po krocích, nyní probíhá stavebně-historický průzkum. Pak bych přistoupil k opravě střechy. Nejméně cennou část, tu, která sloužila drůbežářům, hodlám zbourat.

Zmínil jste vztah obce Přemyslovice k zámku. Probíhala tedy nějaká jednání se zástupci obce o jeho využití?
Se starostou Štaffou je těžká domluva. Neumím si tak příliš představit, o čem bych s ním tuhle chvíli jednal. Naopak když se třeba člověk podívá do Čech pod Kosířem, tam je to úžasné, jak se obecní aktivity dokázaly propojit s těmi krajskými a prací Václava Obra.
Bohužel se jedná o výjimku. Když zde totiž třeba byl záměr postavit z Kostelce do Konice cyklostezku, dvě obce byly proti. Prý kvůli rušení lesní zvěře. Stačilo by přitom, aby na obcích neházeli klacky pod nohy.

U cyklostezky ještě chvíli zůstaňme. nejnovější zprávy ze Stražiska hovoří o tom, že by v obci měl vzniknout první úsek právě průsečnice Konice a Kostelce na Hané. Jak tuto snahu vnímáte?
Nevím popravdě, co kdo chce stavět. Tam kde by údajně měla vést jsou mé pozemky a nevím o tom, že by se mě někdo dotázal, zda mi třeba stavba nevadí. Je to tedy zatím jako Yetti: všichni o něm mluví, nikdo ho však neviděl. Pokud ale cyklostezka vznikne, budu její nadšený uživatel a podporovatel. Už nyní totiž vede od Kostelce pěkná cesta na Bělecký mlýn a to díky Lesům ČR a Bílovicím.

Výstavba unikátního skleníku ve Smržicích na Prostějovsku.
Smržice řeší, kde budou k dostání rajčata ze skleníku. A zda nepřibude další