VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Musíme zrušit nebezpečný přechod a opravit obchod, říká starosta Alojzova

Alojzov - Starosta Alojzova Miroslav Grulich v seriálu Prostějovského deníku s názvem Starosti našich starostů prozradil, co se v Alojzově podařilo, co místní obyvatele trápí a co vedení obce chystá nového.

24.8.2013
SDÍLEJ:

Starosta Alojzova Miroslav GrulichFoto: archiv

Co chystáte v obci nového?

Musíme bohužel zrušit některé na první pohled užitečné a fungující věci z dřívější doby. U nás je to například řadu let využívaný, ale nevhodný a nebezpečný přechod pro chodce. Doufáme, že je to ojedinělá záležitost a budeme se moci věnovat především budování. Jde hlavně o kolaudaci kanalizačních přípojek na dokončenou dešťovou kanalizaci v nové zástavbě obce. Čeká nás také rekonstrukce energeticky náročné budovy prodejny a její sloučení s obecním úřadem, knihovnou a dostavění patra se společenskou místností. Zároveň pořizujeme Změnu číslo 1 územního plánu Alojzov, který má naše obec od roku 2008.

Chceme začít i s odkupem pozemků potřebných na budování inženýrských sítí v lokalitě určené územním plánem k výstavě rodinných domů. Zanedlouho budu podepisovat smlouvu na jejímž základě získáme bezúplatným převodem do majetku obce stavební parcelu z vlastnictví státu.

Co se vám za letošní rok v obci podařilo?

V lednu jsme požádali Olomoucký kraj o příspěvek na pořízení přívěsu za dopravní automobil pro náš Sbor dobrovolných hasičů. Podařilo se, z rozpočru jsme pak doplatili povinný 50 % podíl.

V březnu proběhlo kolaudační řízení na stavbu kanalizace, šlo o rozšíření stokové sítě, kterou jsme dokončovali v závěru loňského roku. Letos se bohužel musíme zabývat i zrušením jediného přechodu pro chodce v obci, který je podle kompetentních orgánů nebezpečný a zcela nevyhovující.

Naopak se nám povedlo opravit některé z místních komunikací. Samozřejmostí je pak udržování pořádku u veřejných prostor, které zabezpečujeme vlastními pracovníky. O předzahrádky, výsadbu, květinovou a jinou tématickou výzdobu se starají i sami obyvatelé. Za to jim patří velký dík.

Snažíme se postarat i o kulturní a společenské dění v naší obci, ať už pořádáním různých akcí, kterých se účastní nejen místní obyvatelé a i velká část rekreantů. V obci máme zhruba stovku rekreačních objektů. Pracovnice místní knihovny proto rozšířily její aktivity o další kreativní činnosti. Pořádájí „Tvořivé dílny" s rukodělnou výrobou, založily fotoknihu akcí knihovny i obce.

Velmi úspěšný je také náš sbor dobrovolných hasičů, který zajišťuje bezpečnost v obci a stará se také o kulturní aktivity. Pro starší generaci funguje již několik let Spolek alojzovských seniorek. Do všech akcí se zapojují dobrovolníci z řad občanů.

Co vás teď v obci nejvíc „pálí." Jaký problém potřebujete vyřešit?

Trápí nás například špatný stav komunikací, potřebujeme dořešit kanalizační přípojky k loni rozšířené dešťové kanalizaci. Stav hráze místního rybníka je také neutěšený. Aby došlo k budování nových rodinných domků a tím přírůstku obyvatel v obci, potřebovali bychom vybudovat do lokalit určených k výstavbě inženýrské sítě, což je však z prostředků obce naprosto nemožné. Dotační tituly jsou buď vyhlašovány na jiné záměry, nebo podíl finanční spoluúčast obce je nad naše možnosti. Také podmínky bývají často nesplnitelné (kolaudace domů do tří let atd.).

Nejžhavějším problémem je však pro nás rekonstrukce budovy současné prodejny, jejímž smyslem je snížit náklady na vytápění tohoto objektu ze sedmdesátých let. Ty jsou v současnosti při malé kupní síle v obci pro každého nájemce likvidační. Do rekonstruovaného objektu chceme přemístit obecní úřad, knihovnu a nově vybudovat větší společenskou místnost, která v současné době v obci chybí.

Rekonstrukci by potřebovala také budova stávajícího obecního úřadu. Chtělo by to vyměnit okna, dveře, provést izolaci střen proti vlhkosti, opravit střechu, položit nové podlahy. Sloučením do jednoho, novějšího objektu se vyhneme druhé rekonstrukci a případné údržbě a vytápění nadbytečných prostor u budovy první. Ale i v tomto případě je velice obtížné získat dotace.

Na co byste do vaší obce nalákal?

Návštěvníky bychom pozvali především k procházkám okolním lesem, kde je radostí každé nadechnutí se okolních vůní z jehličí, květů, sena. Ti praktičtější pak mohou procházku rozšířit o sběr borůvek i ostružin nebo hub. Jako příjemnou zastávku doporučuji studánku Libušinka, která se sice již nachází mimo náš katastr (patří do Seloutek, ale leží na trase z Alojzova do Mostkovic). Zde se může každý občerstvit přírodní vodou ze zastřešeného pramene, o které se postaralo sdružení Iris z Prostějova a prohlédnout si keramickou plastiku ženské tváře od jedné z našich knihovnic. Tu sem před časem naše obec nechala předloni umístit, jako připomínku místní pověsti. Předtím je možné si posedět u rybníka v horní části obce, rodiče s dětmi se cestou mohou zastavit na hřišti, jehož součástí jsou i dětské herní prvky, které v letošním roce zastupitelstvo obce rozšířilo o houpací lavici a další dvě dětské atrakce.

Co byste popřál čtenářům Prostějovského Deníku?

Samozřejmě pevné zdraví, všechny ostatní záležitosti, problémy a starosti jsou pak řešitelné

Autor: Redakce

24.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 90 Kč

Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená Operátor/ka výroby (1801001). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Operátor/ka výroby (1801001), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - jste manuálně zručný a fyzicky zdatný (manipulace s břemeny nad 20 kg), - jste ochotný pracovat ve dvousměnném provozu, - jste spolehlivý a máte odpovědný přístup k práci, , Budete se věnovat:, - přípravě barviv dle stanovených receptur, - obsluze strojního zařízení na vážení a dávkování barviv, , Proč by se Vám měla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme stabilní dlouhodobou práci na HPP, - máte nárok na příspěvek na stravování (stravenky), - těšit se můžete na výkonnostní odměny, - nabízíme 25 dní dovolené, - můžete využít parkování v objektu závodu, - čeká na Vás čisté a příjemné pracovní prostředí, - máte možnost přestupu do kmene firmy, , Pracoviště: Průmyslová, Prostějov, Mzda: od 90 Kč/hod + zákonné příplatky + docházkový bonus + výkonnostní odměny, Nástup: dle dohody , Směnnost: dvousměnný provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 15 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladníci (1805002). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Skladník - (1805002), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte praxi ve skladu, - umíte pracovat s PC (Excel), - máte dobrou pracovní morálku, - jste zodpovědný a pečlivý, - můžete zvedat břemena do 10 kg, - praxe na VZV velkou výhodou, , Budete se věnovat:, - přípravě výrobků k vyskladnění a uskladnění, - manipulaci s materiálem, - počítačové evidenci pohybu materiálu a položek ze skladu, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme práci na HPP, - máte možnost práce přesčas, - čeká Vás pracovní doba Po – Pá (6:00 – 14:30 - s možností posunutí směny), , Pracoviště: Prostějovsko, Mzda: od 15.000 Kč, Nástup: dle dohody, Směnnost: jednosměnný provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 500 Kč

Zámečníci strojů *ZÁMEČNÍCI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Nástup ihned. Osobní kontakt POUZE po tel. domluvě pan Matoušek Petr, tel.: 606 021 171. Podmínkou: vyučení v oboru zámečník, znalost čtení výkresové dokumentace a konstrukčních rozpisek, základní kurz svařování elektrodou ZK 111 nebo v ochranné atmostéře ZK 135. PD: Po-Pá 6:00-14:00 a 14:00-22:00 hod. Doba určitá (1rok) s možností prodloužení. , Nabízíme: perspektivní zaměstnání, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na penzijní pojištění, montážní příplatky, zvyšování kvalifikace, třináctý plat, pravidelné lékařské prohlídky, dotovaná rekreace, firemní akce, mimořádné odměny. Pracoviště: Dolní 100, Prostějov. Pracoviště: Dt mostárna, a.s., Dolní, č.p. 3137, 796 01 Prostějov 1. Informace: Petr Matoušek, +420 606 021 171.

Výroba - Výroba Montážní dělník 18 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů Operátor/ka výroby bezvodých ofsetových desek (1601003). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Operátor výroby bezvodých ofsetových desek (1601003), Přijmeme OPERÁTORY VÝROBY bezvodých ofsetových desek., Ukážeme Vám provoz., Jste spolehliví, zodpovědní a manuálně zruční? Máte SOU nebo SŠ?, Čeká Vás práce v čistém pracovním prostředí, rádi Vás zaškolíme., , Pracoviště: Prostějov, Mzda: od 18.000,- Kč, Nástup: dle dohody, Směnnost: nepřetržitý provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.


Fotbal - připrava - Prostějov - FC Baník Ostrava
32

Boj o pozici prostějovské jedničky. Do brány má blíže Bréda

Komunitní centrum - ilustrační foto.

V Bílovicích vznikne nové komunitní centrum

Ve Smržicích se střetla oktávka s peugeotem. Takto to dopadlo

Bez zranění, zato však nemalou škodou skončila jízda dvacetiletého řidiče Škody Octavie Smržicemi.

VIDEO: Policie hledá svědky vraždy v Prostějově

Mrtvý muž, kterého našli 1. července v ulici Předina Prostějově, byl zavražděný. Podle policie mohli být na místě svědci.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Řidičům na dálnici se ulevilo. Stavba lepšího exitu je už tolik neomezuje

Výrazně si oddechli řidiči, kteří jezdí z Prostějova do Olomouce po dálnici. Pětikilometrový úsek, do něhož čekali v kolonách a který od května projížděli v průměru šedesátkou, je minulostí. Omezení kvůli rozšiřování nájezdu a sjezdu exitu v Olšanech u Prostějova už svádí do jednoho pruhu řidiče jen na několika stech metrech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT