„Přišel jsem o dvaapadesát včelstev. Všechny úly i s příslušenstvím jsem musel spálit. Čtrnáct dní jsem chodil jako bez duše,“ vzpomínal včelař na těžké chvíle.

Jeho úl byl totiž jediným ohniskem nákazy včelího moru na Prostějovsku. Přestože pro hamerského včelaře byl dubnový verdikt veterinářů takřka tragédií, odborníci vidí situaci v regionu jako poměrně příznivou.

„Je to obrovský posun. Loni jsme museli nechat utratit sto čtyřicet sedm včelstev,“ prohlásil Jiří Zubal, zástupce ředitele Krajské veterinární správy v Olomouci.

V minulých letech patřil prostějovský okres k nejhorším okresům v republice. To však bylo způsobeno především tím, že se podařilo všechna včelstva vyšetřit.

„V roce 2007 dostali včelaři na Prostějovsku dotace na vyšetření včelstev. Tím byl způsoben obrovský nárůst zjištěných případů moru. Pak se každým rokem situace o padesát procent zlepšovala a letos už jsem měli pouze tři podezření, ze kterých nakonec testy prokázaly pouze jediný případ,“ popsal situaci Jiří Zubal.

Zanedbané včelstvo může být velkým nebezpečím

Tímto jediným případem byl právě včelín pana Pechy. Pokud by měl svou ztrátu vyčíslit penězi, přesáhla by čtvrt milionu korun. Jako příčinu svého neštěstí vidí nezodpovědnost jednoho ze sousedních včelařů.

„Před dvěma roky přitáhl kočovný včelín přímo z ohniska nákazy a toto je výsledek. Upozorňoval jsem na to vedení naší základní organizace, a budu chtít, aby se to nějak dořešilo,“ říká Pecha.

Právě zodpovědný přístup včelařů vidí jako jednu z nejúčinnějších metod boje proti nákaze i veterináři. Včelaři v ochranných pásmech kolem ohnisek nákazy musí dodržovat přísná pravidla. Jedním z nich je i to, že nesmějí se svými včelíny kočovat. Ale je nutná i další péče.

„Práce kolem včelstev je moc. Neříká se mi to sice dobře, ale myslím, že kdo se včelám nemůže nebo nechce plně věnovat, měl by raději chov zrušit. Zanedbané včelstvo totiž může být velkým nebezpečím pro okolní včelaře,“ upozornil veterinář Jiří Zubal.

Už pořizuje nové úly

Ladislav Pecha se však nepřízní osudu zlomit nenechal.

„Už pořizuju nové úly, do měsíce bych měl mít dvacet včelstev. Budu muset samozřejmě najít nové stanoviště. Včelařím už dlouho, je to můj koníček a tak snadno se ho nevzdám,“ řekl včelař. Letošní snůšku medu už však víceméně odepsal. Jeho nová včelstva totiž budou takzvané oddělky, tedy pouze zárodky budoucího osazenstva úlu.

„Uvidíme, jak se budou vyvíjet. Zatím to nevypadá dobře, ale kdyby bylo dobré počasí, mohly by zesílit a možná by na konci sezóny nějaký med byl,“ uzavřel Pecha.