Až po oschnutí dvou nalezených válečků zjistil, že má v garáži doslova časovanou bombu. Na místo okamžitě přivolal policisty a pyrotechnika. Specialisté na výbušniny zjistili, že se jedná o funkční tříštivé střely z období druhé světové války ráže 37 milimetrů, a to včetně zapalovačů.

„Majitel domu uložil dva nalezené válečky o průměru 37 až 40 milimetrů a délce 160 milimetrů nejprve do garáže, protože netušil, že se jedná o munici,“ popsala přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Podle jejích slov muž až po několika dnech, kdy válečky oschly od bahna, pojal podezření, že jde o náboje. „Na místo byli přivoláni policisté z Lipníka nad Bečvou, a ti jeho domněnku potvrdili,“ konstatovala dále mluvčí. „Byla provedena opatření k zajištění bezpečnosti osob a majetku a na místo ihned vyrazil pyrotechnik,“ popsala dále.

Specialista na výbušniny předměty převzal a odvezl na bezpečné místo, kde munici zneškodnil. Jak poznamenala, nejedná se v posledních měsících o ojedinělý nález. Lidé prý občas nacházejí munici při rekonstrukcích domů a v souvislosti s prováděnými stavebními úpravami. „Pravděpodobně se jednalo o dělostřelecký granát, nejspíš německý, “ vyjádřil se k tomu také spolupracovník Vojenského historického ústavu v Praze Jan Hlavačka.

Podle jeho slov tomu totiž odpovídají rozměry obou válečků. „Lidé se v době po druhé světové válce zbavovali nalezené munice tím, že ji umísťovali do studní a roznášeli na pole, protože měli obavy o svůj život,“ vysvětlil dále historik.

Válečné operace na území České republiky, kde jsou zmapovány i nejdůležitější momenty druhé světové války na Přerovsku, jsou podle jeho slov podrobně popsány v knize Květen 1945 v Čechách od autora Milana Jakla. „Zde by mohla být také zmínka o tom, jaké konkrétní události se staly v okolí Jezernice,“ soudí historik.