"Je období vegetačního klidu. To znamená, že právě teď je vhodná doba ke stabilizační redukci stromů. Jedná se o již dříve vytipované suché, usychající nebo stromy se zhoršeným zdravotním stavem," vysvětluje náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Po stromech zůstávají jen hromady pilin

Takový pohled se naskýtá prakticky každému pejskaři nebo člověku, který prochází ulicemi Prostějova. "Šla jsem tudy před dvěma dny a stál tu vysoký topol. Teď tu najednou není a zůstala po něm jen kupa pilin," poznamenala například Jiřina Macourková.

Ilustrační foto - Dům U zlaté studny na náměstí T. G. Masaryka.
Prostějované si za nájem připlatí. Město získá 7,5 milionu korun

Kácí se všude a dřevo je možné si koupit. "K zemi jdou pouze stromy, které označila odborná firma. Kácely se například topoly u hřbitova, protože byly vyhodnoceny jako nebezpečné," zdůvodňuje Pospíšil s tím, že rozhodnutí kácet dřeviny vydal Odbor životního prostředí.

Nová provozovna McDonald’s v Prostějově, 15.2.2023 - prezentace před otevřením
Prostějovský McDonald’s otevírá. Podívejte se, co vás čeká

Vytěžené dřevo je uskladněno u správce zeleně, kterým je společnost FCC Prostějov. "Společnost má pořadník, do kterého se může přihlásit každý občan. Až na něj přijde řada, může si za stanovenou cenu požadované množství odkoupit," uzavírá náměstek.

Kácet se bude dál

V nejbližší době je plánované kácení v biokoridoru Hloučela a dojde i k úpravě stromů ve Smetanových sadech.