„Mrzí nás to, na rodinu nijak netlačíme, ale nedá se nic dělat,“ hovořil tlumeným hlasem Pavel Bittner, prodejce firmy PK Cars ze Sebastiniho ulice v Držovicích, odkud si zhruba čtyřicetiletý muž z Přemyslovic silný stroj na svoji poslední jízdu půjčil.

Částku ještě firma nevyčíslila. „Stroj mají nyní policisté na expertize, což je v takových případech obvyklé,“ vysvětlil Bittner a nastínil tragické okolnosti, při kterých se usměvavý, vlasatý čtyřicátník rozbil o beton.

„Na motorku sedl bez helmy, udělal školáckou chybu a zabil se,“ popisoval tragickou událost prodejce, ač u nehody nebyl. „Byl jsem tehdy na dovolené,“ podotkl.

Proč zaměstnanci prodejny dovolili, aby zákazník sedl na stroj bez přilby, vysvětlil tak, že to byl jejich kamarád a stroj si vzal bez ptaní. „Zkrátka na něj nasedl a vyrazil,“ řekl Bittner.

Podotkl, že šlo o zkušeného motorkáře, žádného nováčka. Tragická událost prodavače silně zasáhla. „Každý den teď chodím kolem místa, kde Honza zemřel. Jsem z toho zdrcený,“ řekl.

Obvykle zaměstnanci PK Cars zákazníky před testovací jízdou vybaví přilbou a požádají je o zálohu právě kvůli možnému poškození či krádeži motocyklu. V tomto tragickém případě bylo ale vše jinak.

Například ve firmě Free Moto v Prostějově musejí zákazníci před testovací jízdou složit celou částku daného motocyklu.

„Je to jediný způsob, jak se můžeme chránit před krádeží nebo poškozením. Zda má dotyčný helmu už ovlivnit nemůžeme, nejsme policisté,“ řekl Radek Doseděl z firmy Free Moto.