Některým občanům Mostkovice se nelíbí zejména hospodaření obce, která splácí třiatřicet milionů korun. Trnem v oku je jim také špatná komunikace zastupitelů s občany. Představitelé Mostkovic se brání. Vše je podle nich naprosto v pořádku, nad hospodařením obce dohlíží auditor krajského úřadu.

„Situace Mostkovic je velmi vážná a musí se řešit restriktivně. Přijde čas, kdy se zadlužíme tak, že nebudeme vědět, jak z toho ven,“ řekl jeden z iniciátorů petice Pavel Pokorný, který současně působí v zastupitelstvu.

Vedení obce by podle občanů mělo začít šetřit u sebe. „Nechápu proč tak malá obec jako jsou Mostkovice mají dva dobře placené místostarosty. Také kemp, do kterého jde spousta peněz, by se měl pronajmout, aby z toho obec alespoň něco měla. Vždyť na to doplácíme my, obyčejní lidé,“ řekl nespokojený obyvatel Mostkovic Rudolf Tesárek. Nejen podle něj by situaci vyřešily předčasné volby. „Uvažujeme o sepsání petice. Myslím, že získáme velké množství podpisů,“ prohlásil další z mostkovických občanů, který si však nepřál být jmenován.

 

Co na to zastupitelé?

„Lidé si nás zvolili. Jsem ochoten odejít, pokud mi kritici řeknou pádný důvod, proč bych to měl udělat. A to se zatím nestalo,“ uvedl starosta obce Jan Dočkal.

„Respektuji názor občanů, každý má na něj právo. Věci se ale musí řešit konstruktivně. Někteří lidé to však vnímají jako osobní boj, a to je špatně. Pokud to bude ku prospěchu obce, tak ať lidé referendum nebo něco podobného vypíší,“ řekl zastupitel Pavel Ošlejšek.

Místním nejvíce vadí zadluženost obce. Ta splácí třiatřicet milionů korun. Dvacetimilionovou půjčku si vzala na dům s pečovatelskou službou a téměř třináct milionů si vypůjčila na výstavbu kanalizace.

„Půjčky máme rozložené na deset a dvacet let. Své dluhy, přestože nejsou zrovna malé, máme plně pod kontrolou. Hospodaření obce sleduje od prvopočátku auditor krajského úřadu. Půjčku na dům s pečovatelskou službou máme rozloženou na dvacet let. Po splacení bude hodnota budovy přesahovat šedesát milionů korun. Také dluhy za kanalizaci jsou přesně rozepsány a obec je splatí v roce 2 012,“ reagoval starosta Dočkal.