„Od naší zástupkyně ve volební komisi jsme se dozvěděli o třech lístcích pro naše sdružení označených „fajfkou“ místo křížkem. Ty nakonec komise po dohodě neuznala za platné. Proto jsme chtěli, aby o jejich platnosti rozhodl soud,“ vysvětlil Martin Obruča, který za sdružení kandidoval na prvním místě.

Ony tři „fajfky“ totiž mohly pořádně zamíchat politickou situací v obci.

„V případě, že by tito tři voliči označili svou volbu křížkem, získali bychom sedmadvacet hlasů. Sdružení Za prosperující Mořice bychom porazili o jedenáct hlasů a získali tím čtvrtého zastupitele,“ vysvětlil Obruča.

Mořice pro občany by pak s Jakubem Štěpánkem zvoleným za Mořice pro sport mohly utvořit většinovou koalici. Po rozhodnutí soudu však skončila obě sdružení v opozici.

Smetená žádost

O oprávněnosti námitek proti sčítání soud nakonec ani nejednal. Martin Obruča se totiž se stížností obrátil do Olomouce, tedy na pobočku Krajského soudu v Ostravě. Prostějovsko však spadá pod Krajský soud v Brně.

To však nebyl jediný důvod, proč soud podání Martina Obruči odmítl.

„Jménem volební strany totiž může veškeré úkony ve věcech voleb do zastupitelstev obcí, a to včetně návrhu na soudní přezkum, činit jen volební zmocněnec. Martin Obruča, který byl pod podáním podepsán, zmocněncem nebyl a ani jím být nemohl, protože byl kandidátem této volební strany,“ vysvětlila soudkyně Monika Javorová, která stížnost nakonec odmítla z procesních důvodů.

Povolební vyjednávání vrcholí

V zastupitelstvu tedy bude mít pět hlasů koalice sdružení Za prosperující obec vedené dosavadním starostou Jaroslavem Knapem s Ženami za ještě krásnější Mořice, jež mají v obecním sboru Petru Malyškovou. Mořice pro občany a Mořice pro sport pak vládnou čtyřmi hlasy. Do vedení obce pak budou moci zřejmě mluvit více než v minulém volebním období. Tehdy nezískali žádnou z důležitých funkcí v zastupitelstvu.

„Požadujeme minimálně post místostarosty, předsednictví finančního výboru a investiční komise. Místostarostenství proto, protože koaliční paní Petra Malyšková je v zastupitelstvu nováčkem bez zkušeností a finanční výbor proto, protože paní Renata Olejníčková se činností v tomto výboru podepsala pod dluh ve výši takřka šesti milionů a nesplacené faktury,“ prohlásil Martin Obruča.

Podle jeho sdělení nemá stávající starosta a lídr sdružení Za prosperující Mořice proti těmto požadavkům námitky.

„O tom jsem se bavil osobně s panem Obručou. Ještě o těchto požadavcích budeme ve středu jednat s celou koalicí. Definitivní obsazení funkcí ale odhlasuje celé nové zastupitelstvo, které se má sejít v pátek,“ konstatoval Jaroslav Knap.

Podle něj je důležitá hlavně dohoda.

„Věřím, že se domluvíme a budeme společně pracovat pro obec. S tím ostatně jde do voleb každý. Zastupitelstvo musí být týmem lidí, kteří jsou ochotni táhnout za jeden provaz,“ uzavřel Knap. (pam)