„Na úvod chceme začít s recyklací bioodpadu ze zahrádek a domácností našich obyvatel. Na jaře jim za výhodnou cenu nabídneme kompostéry a poradíme, jak správně kompostovat,“ nastínil starosta Mořic Jaroslav Knap s tím, že do projektu se zapojí i malé děti. „Listí a trávu, které si sami shrabou na pozemku ve školce, budou stejně jako jejich rodiče ukládat do kompostéru,“ zmínil se Knap.

Plán nakládání s odpady schválili mořičtí zastupitelé na svém posledním zasedání ve středu 16. prosince. „Jsem rád, že prošel,“ poznamenal starosta, který ekologický program vnímá jako kuchařku, nikoli jako dogma. „S jeho plněním začneme pozvolna, po jednotlivých krocích,“ nechal se slyšet.

A co dalšího přinese zmíněný plán lidem? „Každá domácnost dostane barevně odlišené pytle. Po jejich naplnění je uloží před dům a v ulicích se budou provádět pravidelné svozy. Lidem to ušetří čas i námahu, protože nebudou muset ke kontejnerům na tříděný odpad,“ shrnul Tomáš Přikryl z Hnutí Duha. Upozornil přitom, že usedlíci budou platit za „popelnice“ podle toho, kolik odpadků vyhodí, a ne podle počtu členů domácnosti jako dosud. „Ve slovenské Dubnici nad Váhom snížila taková změna produkci odpadu, který končí v popelnici, o celých čtyřiaosmdesát procent,“ zdůraznil Přikryl.

„Pokud v Mořicích začnou plán naplňovat, zařadí se v recyklaci mezi nejlepší obce v republice,“ tvrdí ekologický aktivista a připomíná, že podobných programů funguje v republice jen velmi málo. Na vině je podle něj především špatná legislativa. „Poslanci by měli schválit změny v zákoně o odpadech, aby pomohli recyklaci a podpořili obce v podobných projektech,“ vyjádřil se Přikryl.

Pokud jde o kompostování, tak vedení Mořic se chce dohodnout na využití kompostu s místním zemědělským družstvem. „Cenné živiny se tak vrátí zpátky do zemědělské půdy,“ komentoval to Tomáš Přikryl.

Podle posledních údajů Hnutí Duha činí míra recyklace odpadků v České republice pouhých dvacet procent. Naproti tomu v sousedním Německu či Rakousku už překročila padesátiprocentní hranici.