„Dozvěděli jsme se, že máme tvrdou vodu, co mě ale dost překvapilo, tak že máme pětinásobně překročený limit dusičnanů. Máme dvě malé děti, takže to nebyla moc příznivá zpráva," ukázala Kateřina Všetičková z Držovic na papírek s naměřenou hodnotou 250 mg/l dusičnanů, které jsou zdraví škodlivé.

„Co se týká tvrdé vody. Doporučili nám změkčovadla a filtrační konvice na vodu, protože ta voda je opravdu hodně tvrdá," dodala Kateřina Všetičková.

Výsledek minitestu některým pomohl rozhodnout, ze které studny nechají provést celkový rozbor vody.Den otevřených dveří v prostějovské čistírně odpadních vod v Kralickém háji

„Donesla jsem vzorek ze tří studní, pouze jsme potřebovali zjistit, která studna má nejkvalitnější vodu. Takže to pro nás bylo dnes orientační, abychom věděli, kterou studnu si máme nechat celkově testovat," nechala se slyšet Dagmar Šustrová, která si na testování vody vzala jako pomocnici dvou a půlletou vnučku Nikolku.

„Je pitná?" zeptala se v pondělí po poledni jiná žena laborantky u okénka. „To vám v tuto chvíli nepovím, ale můžete si nechat provést ještě celkový rozbor vody," odpověděla pracovnice laboratoře odpadních vod.

Pozor na dusičnany

Celkový test vody Moravská vodárenská nabízí do konce září tohoto roku za 785 korun.

„Máme na zahradě jednu studnu a zajímala nás kvalita vody v ní. Zjistili jsme, že voda je bohatá na dusičnany. Říkali nám, abychom si ještě nechali provést celkový rozbor, ale využíváme tu vodu jen na zalévání. Za těch osm set korun mi to, když tuto vodu nepijeme, proto přijde zbytečné," řekl Miloš Vičar z Prostějova, který přišel na akci Moravské vodárenské v doprovodu manželky.

Laborantky měly krátce po poledni skutečně nejvíce záznamů u vody bohaté na dusičnany. Ty mají svůj limit.

„Limit dusičnanů ve vodě je 50 mg/l, pokud je hodnota vyšší, je voda zdraví škodlivá. U kojenců je to přísnější. Pro kojeneckou vodu nejsou stanoveny normy, ale je doporučeno, že by měla obsahovat dusičnanů do 15 mg/l," nechala se slyšet vedoucí prostějovské čističky odpadních vod Hana Klukáčková s tím, že je o akci, kdy si lidé mohou přijít bezplatně zkontrolovat vodu, a ještě si prohlédnout prostory čističky, velký zájem.

Den otevřených dveří Moravské vodárenská pořádá již tradičně k příležitosti Světového dne vody. Ten připadá na 22. března. Lidé měli možnost si nejen otestovat vodu, ale dostali se také na komentovanou prohlídku prostějovské čistírny odpadních vod, kde se například seznámili s česlovnou.

„Možnosti prohlédnout si prostory čističky využilo 35 lidí a 19 dětí," uvedla mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová s tím, že laborantky v pondělí provedly 128 minirozborů, z toho 55 rozborů nevyhovovalo. 

Jak omezovat tvorbu vodního kamene? Pro ohřívače vody: omezte teplotu na 60 stupňů. Při vyšších teplotách se vodní kámen usazuje rychleji. Pro domácí spotřebiče: používejte například filtrační konvice nebo přípravky proti tvorbě vodního kamene. Proč je voda více či méně vápenatá? Obsah vápníku je svázán s geologickou skladbou horniny, kterou protéká. Proto se tvrdost v jednotlivých geografických oblastech liší. Voda pocházející z křídové oblasti je tvrdší než voda čerpající se z oblasti žulové. Zdroj: Moravská vodárenská, a. s.