Vzhledem k platným opatřením proti šíření koronaviru se turisté nebudou hromadně registrovat na startu ani shromažďovat v cíli. Pořadatelé první letošní akce koncipují spíše jako individuální průchod trasami tradičních akcí.

„Jdeme do toho díky tomu, že se situace s koronavirem zlepšila, navíc lidé budou roztroušení po trasách, žádné rizikové houfy neočekáváme,“ vysvětlil Zdeněk Svozil z KČT, odbor Moravia Hlubočky, hlavní organizátor jubilejní Moraviánské 50.

V sobotu se uskuteční 50. ročník populární turistické akce se startem u kulturního domu v Mariánském Údolí, odkud se účastníci vydají směrem na Posluchov, Radíkov a dále podle zvolených trasách kolem Svatého Kopečku - nejdelší vede na Pohořany, Vésku, Kartouzku, Velkou Bystřici zpět do Hluboček.

"Nikdo se nebude nikde kumulovat"

Vloni byla Moraviánská 50 kvůli koronaviru odsunuta na červen, kdy organizátorům nepřálo počasí a na start dorazilo jen pár desítek skalních podporovatelů výšlapu.

Sokol v Moravičanech v sobotu organizuje tradiční Memoriál R. Ambrože a F. Kruše. Pěší zavede do přírodní rezervace Doubrava, kolem kapličky sv. Josefa přes Bradlec k úsovské hájence, kde se všechny trasy otáčí.

„Dvanáctka se vrací do Moravičan, osmnáctka na Nové Mlýny a třicítka do Mladče, Třesín a zpět na Moravičany,“ popisovala starostka Sokola Moravičany Jaromíra Saňáková.

Upozornila, že se jedná o „individuální pochod“.

„Lidé se projdou lesem a na cestu domů si koupí párek a pivo. Nikdo se nebude nikde kumulovat. Akci koncipujeme jako individuální průchod,“ zdůraznila starostka.

Podle fáborků, bez hospod

Bez shlukování na startu a v cíli v sobotu proběhne i 18. ročník Pochodu Sovineckem, který organizuje Spolek Jáchyma Pivce z Dlouhé Loučky.

„Lidem jen předáme mapku, podle které mohou jít lesem od jednoho místa k druhému. V cíli nebude žádné občerstvení, hospody v obci jsou zavřené. Ze stolu si pak účastníci vezmou předem připravený diplom,“ popisoval letošní pravidla populární akce Pavel Beneš.

Zájemci si podle mapky a fáborků projdou nejkrásnější místa na pomezí Olomoucka a Bruntálska: hrad Sovinec, Rešovské vodopády a křížovou cestu nad Rudou.

Klub českých turistů v Olomouckém kraji nedoporučil pořádat organizované akce o tomto víkendu.

„Byli upozorněni, že situace ještě není optimální, ale upravili si pravidla s tím, že podmínkám vyhoví,“ reagoval na ohlášené pochody oblastní předseda Rostislav Klemeš.

Na sobotu předpovídají meteorologové pro Olomoucko skoro jasno až polojasno. Nejvyšší denní teploty 11 až 15 stupňů Celsia.

Turistické výšlapy v Olomouckém kraji

8. května

Moraviánská 50

start: 7:00 až 9:30
místo: Hlubočky – Mariánské Údolí, kulturní dům
pěší: 10 až 35 km
cyklo: 35,50 km

Pochod Sovineckem

start:  7:00 až 10:00
místo: Dlouhá Loučka, křižovatka
pěší: 10 až 30 km
kočárková: 12 km

Memoriál R. Ambrože a F. Kruše

start: 7:00 až 10:00
místo: Moravičany, Sokolovna
pěší: 6 až 30 km
cyklo: 25 až 55 km
rodinná turistika: 5,6 km
Kočárková trasa: 5 km

22. května

Smržické vandr

start: 7:00 až 10:00
místo: Smržice, sportovní areál
pěší: 11 až 50 km