Ve zbořeništi vyhořelého areálu Moragra a.s., kterému se ironicky začalo říkat prostějovský hrad, se po sedmi letech něco děje. Obyvatelé sousedních domů si všimli, že tam dělníci začali odklízet trámy a prkna. Z Mlýnské ulice sice není vidět žádná činnost, ze Šlikovy ulice však mizí z budov torza střech.
„Už přibližně dva měsíce tu parta asi pěti řemeslníků z Olomouce postupně rozebírá střechy, odváží plechy, trámy a prkna,“ uvedl Petr Sládek, mladý muž žijící v sousedství zchátralých staveb ve vlastnictví akciové společnosti. „Bavil jsem se s těmi dělníky a řekli mi, že zatím sundávají železné a dřevěné prvky, o bourání ruin ale zatím nic nevěděli,“ řekl Sládek. Jak podotkl, vyhořelé sklady jsou nebezpečné nejen pro ty, kdo tam teď pracují, ale i pro lidi, kteří tam už roky chodí krást dřevo a kov. „Všiml jsem si, jak se zřítil velký provlhlý trám a s ním kus podlahy,“ poznamenal.

Bývalé sklady Moragra chátrají a hyzdí centrum Prostějova již celých sedm let. Ředitel Moragra Petr Hradil už několikrát odmítl Deníku odpovědět na otázku týkající se budoucnosti areálu zdevastovaného ohněm. Včera Hradil bez komentáře zavěsil telefon.

„Snaží se to tady nejspíš uklidit a prodat,“ domnívá se jeden z místních agronomů, který se pohybuje ve stejné branži. Bývalý podnik Zemědělskéhozásobování a nákupu (dnešní Moragro) získal Hradil v kupónové privatizaci a momentálně je, podle informací výše uvedeného zdroje, jeho majoritním vlastníkem. „V době kupónové privatizace to byl podnik bez konkurence, dnes je však na trhu se zemědělskými produkty spousta firem a peníze se v tomto oboru vydělávají těžce,“ uvedl agronom. Proto se prý chce šéf Moragra sýpek, které byly dříve určeny pro sladovnický ječmen, zbavit. Podobně, jako se prý zbavil i skladů v Konici, v Němčicích na Hané a také sila u Jezdeckých kasáren v Prostějově.

Lze jen spekulovat o tom, že Petr Hradil celých sedm let čekal na výhodnou nabídku ke koupi rozsáhlého areálu, který je - alespoň co do ceny pozemku - stále dražší a dražší.