Vyhořelé ruiny sýpek v Mlýnské ulici jsou tristní dominantou centra Prostějova. Někteří ji roky považují za ostudu města, jiní, recesisté, ji s jistou dávkou nadsázky označují za místní hrad.

Sýpky vyhořely v roce 2000 kvůli zlodějům kovů. Těm slouží zdevastované budovy jako zdroj obživy dosud. Z nedávné minulosti jsou však v Česku známy tragické případy, kdy pod troskami staticky narušených budov zemřeli právě drobní zlodějíčci. Naposledy se taková tragédie odehrála v Kladně.
Dělá majitel vyhořelého objektu a radnice něco pro to, aby se takové neštěstí nestalo i v Prostějově?

Petr Hradil, ředitel firmy Moragro, která objekt vlastní, se asi před půl rokem nechal slyšet, že představí projekt, jak se s budovami naloží. „K určitému posunu v situaci došlo, je to ale interní záležitost, víc to nebudu komentovat,“ aktuálně a stroze informoval Hradil.

S jeho slovy není v rozporu ani to, že prostějovští paintballisté, kteří část areálu využívali, dostali počátkem tohoto roku výpověď. „Naznačili nám, že se snad začne bourat,“ podotkl jeden z nich – Lukáš Tomášek.

Jeho střelecký kolega, Vladimír Erben, uvedl, že paintballisté pozorovali, jak se v areálu kradli kovové prvky, ale také dřevo z podlah a trámy. „Ruiny jsou určitě nebezpečné také pro okolo stojící domy,“ podotkl Erben. Včera se v areálu nic nedělo a tomu, že se chystá bourání poškozených objektů, nic nenasvědčovalo.

Jan Tesař, starosta města Prostějova, prý o situaci kolem vyhořelého areálu v Mlýnské ulici nic neví. Místostarosta Vlastimil Uchytil nad ní pak krčí rameny: „Objekt je na soukromém pozemku,“ podotkl.

Podle výpisu z obchodního rejstříku činí základní kapitál Moragra zapsaný k roku 1997 přes sto třicet šest milionů korun. O tom, proč podle obchodního rejstříku kapitálově silná firma neutěšený stav svého majetku v Mlýnské ulici neřeší, ředitel Moragra mlčí.