Složení koalice jste zveřejnili až týden po volbách. Co vás zdržovalo?

Vyskytly se věci, kdy jsme museli doladit určité názorové neshody. Řešili jsme například, jestli do koalice nepřizveme některou z dalších stran. Tím se dohody poněkud přibrzdily. Myslím si ale, že vzhledem ke všem okolnostem jsme dohodu zveřejnili v nejkratším možném termínu.

Vytvořili jste čtyřkoalici. Byla současné složení vaše prioritní představa?

Upozorňuji, že jsme opravdu jednali se všemi. Samozřejmě, že k někomu máme názorově blíž, k někomu dál. Nakonec to dopadlo takhle a já jsem s tím spokojený. Stávající složení je podle mě ideální. Je to dobrá koalice, která přivede Prostějov zase o kousek dál.

Přijal jste nominaci na primátora. Již dříve jste avizoval, že se v tomto případě vzdáte funkce náměstka hejtmana…

Je to tak. Řekl jsem to hned, když mě náš místní sněm zvolil jako lídra komunálek v Prostějově. Spousta lidí mi to možná nevěřila. Kolovaly zvěsti, proč bych to dělal. Pro někoho je možná funkce náměstka exponovanější, lepší nebo nevím jak to mám říct. Já jsem řekl, že pokud dostanu důvěru občanů dělat primátora, tak z náměstka odstoupím. Plním tak svůj slib a bude mi ctí být primátorem Prostějova.

Rád bych změnil atmosféru v zastupitelstvu

Honí se vám už v hlavě nějaké první kroky, co byste rád změnil ve funkci primátora?

Ještě budu samozřejmě s koaličními kolegy sedět a zamýšlet se nad nejbližšími kroky. Samozřejmě vnímám, že musíme změnit atmosféru v zastupitelstvu. Jsou i další věci a programové priority. V první řadě ale musíme změnit zdejší politickou atmosféru. Našimi excesy jsme byli známí nejen po celé Moravě, ale nebojím se říci, že i v celé republice.

Ve funkci náměstka jste byl trochu schovaný. Jako primátor se stanete terčem opozice. Nebojíte se jít s kůží na trh?

Myslím si, že ano. Pokud bych neprošel zkušeností sedět čtyři roky v zastupitelstvu a dva roky být náměstkem na kraji, tak bych post primátora velice zvažoval. Nemyslím si, že je úřad primátora jednoduchá věc. Já si této pozice obrovsky vážím. Díky výše uvedenému, si věřím. Jako náměstek jsem zastupoval hejtmana při spoustě akcí, takže jsem nějaké zkušenosti získal. Věřím, že jsem připraven.

Máme tři velké cíle

Několikrát jste se nechal slyšet, že obnovíte provoz stadionu ve Sportovní ulici. Stojíte si za tím?

My těch cílů můžeme mít několik. Takhle velké cíle ale tak dva, tři. Do těch velkých počítám stadion Železáren, revitalizaci Jezdeckých kasáren a realizaci nějakého dalšího sportoviště. Fotbalový stadion ale považuji za mou prioritu.

Kde chcete na rekonstrukci a odkup chátrajícího stadionu vzít peníze?

Nesmí to být na úkor ostatních věcí, které jsou potřeba ve městě udělat. Musíme umět získat spolufinancování ze všech zdrojů. Ať už se jedná o kraj, stát nebo Evropské fondy. Nemůžeme si jako město dovolit postavit stadion určité úrovně. Myslím, že spolupráce s krajem i ministerstvy je na dobré úrovni, takže si myslím, že možnosti na obnovení slávy stadionu ve Sportovní ulici jsou dobré.

František Jura

Narozen: 25. ledna 1969 v Ostravě

Stav: ženatý, tři dospělé děti

Vzdělání: Fakulta tělesné kultury UP Olomouc, titul Mgr.

Politická kariéra: od 2014 zastupitel města Prostějova, od 2016 náměstek hejtmana Olomouckého kraje, od 2018 primátor města Prostějova