„Zóna se rozvíjí a volné pozemky jsou rozprodány. Problém je ve stávajícím vodovodním přivaděči, který už kapacitně nestačí firmám, které tam působí. Doposud byla zásoba vody dostačující, ale jakmile se nové firmy naplno rozjedou, vody by mohlo být málo. Proto chceme předejít problému a do průmyslové zóny jí poslat více," vysvětlil náměstek Zdeněk Fišera s tím, že vypracování projektové dokumentace na přivaděč vody bude stát městskou kasu 590 tisíc korun.
Vybudování samotného přivaděče však bude mnohokrát dražší.
„Nový přivaděč vody je nezbytnost, aby mohly firmy fungovat. Nebude to však levná záležitost. Počítáme, že jeho vybudování bude stát dvacet až třicet milionů korun," uvedl náměstek primátora Jiří Pospíšil.
Podle Zdeňka Fišera nemusí město v průmyslové zóně řešit problém s nedostatkem spodní vody.
„Ta zatím neklesá. Dešťová voda neodtéká do kanalizace, ale zachycuje se ve vsakovacích příkopech, které firmy v průmyslové zóně mají," vysvětlil Zdeněk Fišer.
Rozšiřování výroby
Do průmyslové zóny u Kralického Háje se příští rok přesune zinkovna z Vrahovic, rozšíření výroby plánuje i firma Mubea, která je jedním z nejvýznamnějších celosvětových výrobců dílů pro automobilový průmysl. Společnost, která patří k celosvětovým lídrům v oblasti odlehčených konstrukcí pro automobily, nyní v Prostějově zaměstnává téměř tisícovku lidí. Vytvořit zde chce dalších pět set nových pracovních míst.
„Nový výrobní areál má být uvedený do provozu v průběhu roku 2017," uvedl již dříve Jiří Pospíšil.
Výrobní areál bude stát na pozemcích, na kterých měla původně vybudovat továrnu firma Galva. Ta však svůj závazek nedodržela a pozemky město nakonec prodalo za 23 milionů korun společnosti Mubea.
„Situace s Galvou už je zcela uzavřená. Firma splnila dohodu a poslala na účet města smluvní pokutu ve výši šest set tisíc korun," uvedl Jiří Pospíšil.
Zacíleno na Brněnskou
Kapacita průmyslové zóny u Kralického Háje je však vyčerpaná, a město proto plánuje zřídit takzvanou malou průmyslovou zónu na Brněnské ulici. Pozemky na jižním okraji Prostějova slouží městu jako rezerva pro investory, kteří by mohli přinést do města nové pracovní příležitosti. Radnice zde nyní vykupuje jednotlivé pozemky.
„Stávající kapacita velké průmyslové zóny je vyčerpaná a další rozšiřování směrem ke Kralicím na Hané a Bedihošti už není možné. Jednak jsme již na katastru města, jednak musíme přihlédnout k aktualizaci záplavových území, které zasahují volné pozemky u bývalého Oděvního podniku. Tyto pozemky jsou pro další výstavbu hal nevyhovující, a proto je přenecháme pro zemědělské účely a soustředíme se na lokalitu na Brněnské, která nám dosud sloužila jako rezerva," nechal se slyšet Zdeněk Fišer.