„Materiál, který firma použila k výstavbě kluziště je z úplně jiného a méně kvalitního materiálu, než bylo zadáno v soutěži. Namísto bílého podkladu použili materiál černý, který je mnohem levnější a ve skutečnosti se používá na solární vytápění," uvedl Zbyněk Jirásek, jednatel firmy, zabývající se výstavbou mobilních kluzišť.

Zakázku jsme dodrželi do nejmenších detailů, zní od stavitelů

Naopak vítězná firma, která v pátek uvedla ledovou plochu v Prostějově do provozu, se brání.

„V době, kdy celá věc vznikla, jsme ještě neměli kluziště dostavěné. To, že máme odlišnou technologii, ještě neznamená, že výsledek bude špatný. Jsme na trhu patnáct let, kdy zdokonalujeme své postupy a nemůžeme si dovolit žádná pochybení," uvedl jednatel firmy, která vybudovala mobilní kluziště na náměstí v Prostějově Josef Svoboda.

Zároveň dodal, že celá stavba odpovídá zadaným parametrům zakázky, které dodrželi do nejmenších detailů.

„V souladu se zadávací dokumentací a dle dodatečné informace, kterou uveřejnilo vedení města v půlce září, bude ledová plocha z rozvodového materiálu EPDM pro tvorbu a udržování ledové plochy s horní vrstvou bílého syntetického materiálu," vysvětlil Svoboda.

Má to horší kvalitu a vyšší spotřebu energie, říká konkurent

Odlišný názor má Zbyněk Jirásek, jednatel firmy, která se také účastnila soutěže o výhodnou zakázku města.

„U černého podkladového materiálu je krom horší kvality i vyšší spotřeba elektrické energie. Protože tmavá barva pohlcuje světlo a snáze se tak led rozpouští. Tyto vlastnosti nepotlačí žádná levnější náhražka bílého EPDM," uvedl Zbyněk Jirásek s tím, že jejich firma už od začátku počítala s kvalitním provedením ledové plochy, což se samozřejmě odrazilo na cenové nabídce.

„Kontaktoval jsem i vedení města, že kluziště neodpovídá svou kvalitou zadání a nabídl jim společný postup řešení. Celou věc jsem zároveň předal právníkům," dodal jednatel Zbyněk Jirásek.

Názor města? Neutrální

Město se zatím k celému problému staví neutrálně.

„Skutečně jsme obdrželi upozornění na kvalitu budovaného kluziště. Požádali jsme proto zhotovující firmu, aby nám situaci objasnila, případně napravila nedostatky. Vedení firmy nám však vysvětlilo jejich postupy, jejichž výsledek se ztotožňuje s našimi požadavky," uvedla primátorka města Prostějova Alena Rašková s tím, že pokud jiné firmy podniknou právní kroky vůči městu v souvislosti se zakázkou mobilního kluziště, budou to řešit, až se tak stane.