Na linku v případě nouze zavolají mobilem a jejich poloha se dispečerkám zobrazí na elektronické mapě. Novinkou na trhu jsou pak osobní alarmy. Ty mají lidé přímo na sobě a při zmáčknutí jsou okamžitě spojeni s centrálou.

Prostějovská Help linka funguje na principu telefonické komunikace. „K dispozici máme lokalizátor. Když se někdo ocitne v nesnázích a potřebuje akutní pomoc třeba kvůli infarktu nebo záchvatu, stačí pomocí zrychlené volby vytočit naše číslo. Buďto na místo ihned vyrazí náš terénní pracovník nebo okamžitě voláme záchranku,“ vysvětlila pracovnice linky Zdeňka Skládalová.

Služby Help linky v Kostelecké ulici využívají podle ní nejčastěji starší lidé, vozíčkáři a diabetici, kterým hrozí, že upadnou do kómatu. Centrála přijímá hovory z registrovaných mobilních telefonů od osob z Prostějovska, Němčicka, Konicka, ale i Olomoucka, Přerovska a okolí Lipníka nad Bečvou. Služba přijde klienty zhruba na 120 korun měsíčně.

Osobní alarmy jsou poměrně novou záležitostí. „Malý přístroj mají lidé pověšený na krku jako přívěsek nebo na ruce jako náramek. Alarmy mají také detektor pádu. Pokud člověk upadne a je v bezvědomí, automaticky se zapne a dá signál dispečinku. Ten buďto kontaktuje příbuzné, sousedy nebo přímo zdravotnickou záchrannou službu,“ uvedl Zdeněk Hýsek, obchodní ředitel firmy Griffin Medical Alarm, která alarmy nabízí.

Základní verze přístroje stojí kolem sedmi tisíc korun a měsíčně platí klient paušál dvě stě padesát korun. Pokud chce využít lepší verzi alarmu s detektorem pádu, zaplatí jednorázový poplatek patnáct tisíc korun a tři sta padesát korun měsíčně.

„Osobní alarmy využívají staří a nemocní lidé po celé České republice. V prostějovském okrese zatím nikdo. Je jen ale otázkou času, kdy se to změní,“ poznamenal Zdeněk Hýsek.

„V každém případě toto zařízení přispívá u handicapovaných k pocitu bezpečí. Na druhou stranu je ale otázka, jestli si ho lidé, kteří většinou nemají peněz nazbyt, mohou dovolit,“ vyjádřila svůj názor Kateřina Kráčmerová z prostějovského Centra pro zdravotně postižené. Jak dodala, projekt zabývající se využitím osobních alarmů se rozjíždí například v Olomouci. V Prostějově se o něm zatím moc neví.