„Ten pokles byl poznat, lidé na to velice citlivě reagovali,“ říká Karel Skácel, spolumajitel statku v Kralicích na Hané, kde mají mlékomat přímo v areálu farmy. Vytočí tu mezi sedmdesáti až sto dvaceti litry. Ve srovnání s padesáti litry v počátcích mlékomatu je to významný posun.

O prostějovské mlékomaty po počátečním boomu zájem poněkud klesl. Provozovatelé však nepřičítají vinu hlavnímu hygienikovi.

„Hlavní problém je spíš v tom, že jsou lidé pohodlní. Také počáteční vlna zvědavosti už opadla. Máme ale už stálou klientelu a zorganizovali jsme prodej tak, že nás nezatěžují náklady na mzdu obsluhy. Příjem za mléko z automatu je tak pro nás vítaným přilepšením,“ uvedl Zdeněk Zdráhal ze Zemědělského obchodního družstva v Němčicích nad Hanou, které automaty provozuje.

Družstvo má v okolí celkem pět automatů, tři jsou v Prostějově a po jednom v Němčicích a v Kojetíně.

Mlíčko přímo z konve

„V nich vytočíme denně úhrnem čtyři až pět set litrů. Lidé znovu objevují chuť nepasterovaného kravského mléka. To je totiž základní a zcela přirozenou potravinou. Sám patřím taky mezi pamětníky a jsem z generace, která vyrostla jenom na čerstvém kravském mléku. A tehdy nebyly žádné chladící přístroje. Konev s nadojeným mlékem se prostě postavila do sklepa a z ní se pak bralo k dalšímu zpracování,“ vzpomínal Karel Skácel z kralického statku.

Kvalita mléka je dnes hlídána velmi důkladně. Vzorky z mlékomatů odebírají nejen hygienici, ale i sami producenti.

„Máme nezávislou laboratoř, která pravidelně kontroluje kvalitu. Do hodiny po odebrání vzorku známe výsledky, a pokud bychom zjistili jakýkoliv pokles kvality, okamžitě bychom reagovali. Lidé tedy nemusí mít strach, že by v automatu dostali něco, co ohrožuje jejich zdraví,“ ujistil Zdeněk Zdráhal z Němčic.

Ukáží vám, jak vyrobit sýr

Družstevníci se rozhodli, že lidem připomenou i další možnosti využití mléka, než je jeho přímá konzumace.

„Po žních, kolem dvacátého srpna budeme u mlékomatů předvádět způsob výroby tradičních mléčných produktů jako je podmáslí, tvaroh nebo sýr,“ slíbil Zdráhal.

Prostějované se tak u prioru mohou těšit na lisovaný tvaroh nebo čerstvou syrovátku.

Odborníci považují podporu regionální ekonomiky za zásadní.

„Rozvoj farmářských trhů je velmi důležitý. Je prostě potřeba podporovat prodej kvalitních regionálních potravin, aby lidé mohli srovnat, jak chutná neošizená uzenina či neošizená zmrzlina. Jenom na základě toho je možné bojovat s politikou obchodních řetězců. Ale je to běh na velmi dlouhou trať,“ prohlásil před časem v rozhovoru pro Deník prezident české Agrární komory Jan Veleba. (pam)