Obhospodařují rozsáhlé polnosti napříč několika katastry.

"Spolupráce s obcí je a vždycky byla na velmi dobré úrovni. My ale musíme spolupracovat se všemi obcemi. Máme pole v Koválovicích-Osíčanech, Dřevnovicích, Nezamyslicích, Víceměřicích nebo Doloplazech. Celkově hospodaříme na více než dvou tisících hektarech," představuje předseda družstvo.

Tvrdá řehole

Nepříznivé klimatické podmínky činily potíže.

"Zemědělství je tvrdá řehole. Zvláště poslední čtyři roky nebyly vinou sucha dobré. Navíc se k tomu přidaly v roce 2019 i problémy s hraboši. To jsme sklidili jen dvě tuny z jednoho hektaru, přitom náš průměrný výnos činí okolo osmi tun," ohlíží se za nepříznivým obdobím Pavel Tihelka.

Běh osvobození se ve Vrchoslavicích - 22. května 2021
Běh, špekáčky, slivovice a dort. Ve Vrchoslavicích se lidé bavili a sportovali

33 selat na jednu prasnici

Nadstandardní výsledky odchovu selat sráží podhodnocená výkupní cena masa. Chov prasat je tak dlouhodobě nerentabilní.

"Trápí nás výkupní ceny vepřového, které se pohybují hluboko pod náklady. Přitom máme výborné výsledky. Průměrně jsou naši pracovníci schopní odchovat na jednu prasnici až třicet tři selat za rok," informuje šéf Agrodružstva a dodává: "Myslím si, že v téhle statistice patříme k republikové špičce.

Navíc máme v nezamyslickém výkrmu denní přírůstek kilo masa na krmný den. Přesto na chovu prasat proděláváme. Oproti loňsku klesla výkupní cena o jedenáct korun na kile."

Dobré výsledky dosahují v Tištíně i v chovu hovězího dobytka. "Chováme šest set krav. Denní průměr na jednu dojnici za poslední čtvrtletí činí 23,14 litru mléka. Všechno dodáváme do olomoucké Olmy," vyčíslil Tihelka.

Dvojitá duha nad Olomoucí, 23. května 2021
Dvojitá duha ozdobila nebe nad Hanou. Tady jsou vaše fotky

Bioplynka i ubytování

Agrodružstvo není jen zemědělským podnikem, je i výrobcem elektrické energie a tepla, které vyrábí v bioplynové stanici v Tištíně, kde také provozuje i vlastní hospodu a vývařovnu. Obědy vaří nejen pro zaměstnance, ale i pro ostatní občany. Z bývalé sladovny je vybudováno víceúčelové zařízení se společenskou místností, jejíž součástí jsou dvě bowlingové dráhy.

"Pořádají se zde svatby nebo narozeninové oslavy. Součástí jsou i čtyři pěkně vybavené pokoje se sociálním zařízením, kde je možnost ubytování. V neposlední řadě zde můžete navštívit i zemědělské muzeum," uzavírá Pavel Tihelka.