Nejdříve mě šili ručně, ale od roku 1965 mě začali vyrábět i jako „lepeňáka“. Od roku 1973 se vznikem nové budovy Galy se rozjela i industriální linka, díky níž nás začaly proudit do světa stovky a stovky.

Můžu být i profesionálemVýrobní hala v prostějovské společnosti Gala - Výrobní hala v prostějovské společnosti Gala - výstava k sedmdesátinám Galy - současné produktyZdroj: Deník / Karel Rozehnal

Můj velký kamarád, manažer speciálních projektů Galy Ivan Dostál, tvrdí, že kromě mě jako lepeného volejbalového míče v Gale vyrábí i mé bratrance medicinální, nohejbalové a házenkářské míče. Ty medicinální jsou prý stále šité. A s těmi nohejbalovými se dokonce hraje mistrovství světa tohoto sportu. Mě jako volejbalový míč vyrábí v různých škálách. Jsem tak určen pro školy, k tréninku i vrcholových zápasům. A dokonce, když si na mě dají opravdu hodně záležet, narodím se coby profesionální volejbalový míč Pro-line a jako takový můžu být homologován světovou volejbalovou organizací jako jeden z pěti na světě pro nejvyšší vrcholové soutěže. To je paráda, co říkáte.

Na světe jsem za půl hodinky

A jak dlouho vlastně trvá má výroba? Když mě dřív šili ručně, tvořili mě tři lidé a trvalo to i za pomoci brašnářského koníka zhruba dvě a půl hodiny. Jako lepený přicházím na svět za pouhou půlhodinku a na mé výrobě se podílí minimálně patnáct lidí. Musím se často usmívat, jak kolem mě doslova lítají, abych byl co největší fešák a zároveň hodně vydržel.

Oblékám se do syntetické kůžeVýrobní hala v prostějovské společnosti Gala - manažer speciálních projektů Galy Ivan DostálZdroj: Deník / Karel Rozehnal

Můj kamarád Ivan říká, že dříve můj povrch vyráběli výhradně z kůže, pak když už jsem vznikal jako „lepeňák“, tak také prý používali přírodní kůži, ale nyní mě už v drtivé většině oblékají do kůže syntetické. Musím říct, že je to pro mě daleko pohodlnější, protože v dešti se tolik nenacucávám jako dřív.

Mám duši a hlídám si tlak

Ivan mi dokonce prozradil, že uvnitř mě je duše, které se říká vzdušnice a ta hlídá, abych neměl příliš nízký nebo naopak vysoký tlak. Tomu, co je pak mezi vzdušnicí a vrchní kůží se říká pevnostní kostra. Díky ní jsem pěkně pravidelně kulatý a mám skvělé herní vlastnosti.

Jsem šetrný k přírodě

Jak už jsem se vám svěřil, vyrábí mě v prostějovské firmě Gala, a ta je podle Ivana jediným výrobcem lepených míčů v Evropě, jinak se „lepeňáky“ rodí hlavně v Asii. Tím, že jsem evropský míč, mám jednu speciální charakteristiku. V Evropě jsou totiž přísnější ekologické standardy, a tak mě přibližně před 15 lety začali vyrábět za pomoci ekologicky ředitelných lepidel. Tím se zásadně liším od mých soukmenovců třeba z Číny. A musím říct, že se mi pořádně ulevilo, protože rád skáču i venku, a abych otravoval prostředí kolem mě, to bych moc nerad.

Létám do celého světaVýrobní hala v prostějovské společnosti Gala - výroba míčůZdroj: Deník / Karel Rozehnal

A už jsem vám říkal, že jsem taky velký cestovatel? Že ne? Tak vězte, že se mnou hrají volejbalovou extraligu nejen u nás v Česku, ale i v Holandsku, Belgii, Maďarsku, Řecku a v části Srbska. Tam všude hraji prim.

Kromě kamaráda Ivana mám i kamarádku Alenu Grmelovou. Ta působí v Gale jako manažerka exportního prodeje a právě od ní jsem se dozvěděl, že se klidně můžu podívat i do Ruska či USA. A dokonce prý o mě hodně stojí i v Chile. Mí bratři už tam vyrazili, tak snad se tam i já někdy podívám.

Můžu být i specialista

Onehdy mi navíc Alena vyprávěla, že mě klidně mohou vyrábět i se speciálním potiskem, takže kdybyste si mě chtěli koupit na zakázku, tak si na mě můžete nechat umístit třeba i svou fotografii. A od Aleny taky vím, že mě klidně mohou vyrobit i jako speciální míč pro neslyšící s chrastítkem uvnitř. To jsou věci, jednomu se tomu ani nechce uvěřit.

Zvu vás na oslavuVýrobní hala v prostějovské společnosti Gala - výroba míčůZdroj: Deník / Karel Rozehnal

Jak vidíte, pokud jste mou zpověď dočetli až do těchto míst, žiji si celkem spokojeně. A na co ještě ve svém životě těším? Kromě cesty do Chile bych se rád zúčastnil jedné velké oslavy. Naše firma totiž letos slaví sedmdesátiny a já musím být rozhodně přitom, kdy bude pro zájemce 4. července od osmi do dvanácti hodin pořádat Den otevřených dveří. Lidem se něm totiž představíme v plné parádě. Alena říká, že prostřednictvím komentované prohlídky provedou návštěvníky celou fabrikou a to za plného chodu. Ukáží jim i způsoby testování míčů a třeba i plnění boxovacích pytlů na nové lince. Navíc na ně bude čekat i občerstvení a malý dárek. Tak co, přijdete se podívat? Já tam určitě budu.

Hanácké pivní slavnosti v Prostějově
Kam o víkendu? Na pivní slavnosti, Smržické vandr či kotlíkový gulášek
Zlatá jehla 2019
Zlatá jehla je plnoletá. Podívejte se na krásné modelky v akci