„Letos se do nominačního kola přihlásilo v celé republice přes dvaatřicet tisíc účastníků, což považuji za obrovský úspěch. Z kraje jsme jich do Prostějova pozvali sto padesát. Patnáct z nich pak postoupí do celostátního finále,“ prohlásil Prostějovan Tomáš Blumenstein, který soutěž také moderoval.

Na tvářích za stoly bylo vidět nejen soustředění na testy, ale také pobavení při další části, kterou tvořily logické hry.

„Mně se nejvíc líbily obrázky. To byla největší zábava,“ zářily oči malému Lukáši. Měl na mysli otázky, při nichž se na plátně objevil rozstříhaný obrázek a soutěžící měli například poznat, kolik je na fotografii zeber. Zrovna pruhovaná zvířata nachytala zřejmě všechny přítomné. Jedna zebra se totiž otočila k fotografovi neuctivě zadní částí, takže ti, kteří na rozházených čtverečcích počítali hlavy, měli smůlu.

Těžší už bylo skládání slova, jehož písmena se chaoticky pohybovala po plátně. V další disciplíně kolotaly před zraky soutěžících barevně odlišená písmena čtyř slov. Děti je musely složit a říci, které mezi ně nepatří. Kdo byl nejrychlejší a věděl správnou odpověď, získal bod. Kdo se však zmýlil, odešel s mínusem.

Mezi patnácti finalisty, kteří budou reprezentovat v celostátním kole Olomoucký kraj, jsou i tři Prostějované. „Dva postoupili z kategorie mladších žáků a jeden ze studentů středních škol,“ upřesnil Blumenstein. Adam Soldán, Ondřej Kučera a Tomáš Pola si tak už mohou začít procvičovat mozkové závity na nejvyšší klání na půdě Poslanecké sněmovny v Praze. (pam)