„Když jdu s rodinou po městě a na lavičkách nebo chodnících narážíme na bezdomovce, je mi to nepříjemné. Pokud jen tak posedávají, je to ještě ta lepší varianta. Nejhorší je, že mnoho z nich kolemjdoucí obtěžuje a škemrá po nich peníze na pití. To mi vadí hodně," řekl pětačtyřicetiletý Jaroslav z Prostějova.

Zvyšující se počet bezdomovců zaznamenalo i Azylové centrum na Určické ulici.

„Azylový dům i noclehárna jsou zaplněny i přes léto, což dříve nebývalo. Přibylo lidí pohybujících se a ulici i lokalit, kde se bezdomovci zdržují. Alarmující je nárůst mladých lidí, který pozorujeme zhruba tři roky. Asi třetinu klientů tvoří lidé do třiceti let," řekl ředitel Azylového centra Jan Kalla.

Stále častěji na ulici skončí lidé, kteří se dostali do dluhové pasti. Nejproblematičtější skupinu tvoří senioři.

„Často si berou půjčky kvůli dětem nebo rodinným příslušníkům, kteří jim však peníze nevrátí. V některých případech se může stát, že naletí šmejdům na předváděcích akcích," řekl Jan Kalla s tím, že senioři často odmítají svou situaci řešit a v některých případech nemají i jak.

„Kvůli dluhům pak skončí na ulici a těžko se z dluhové pasti dostávají. Kvůli nízkému důchodu je nevezmou do domova důchodců a z azylového centra nemají kam odejít," vysvětlil ředitel Azylového centra.

Mohou zkusit finanční poradnu

Lidé, kteří se ocitnou ve svízelné situaci, nemohou platit své dluhy a hrozí jim exekuce, mohou využít služeb bezplatné finanční poradny, která sídlí na Odboru sociálních věcí prostějovského magistrátu. Lidé se mohou obrátit na odborníky s prosbou o pomoc vždy jednu středu v měsíci. Odborníci lidem nejen poradí, jak se vypořádat s hrozící či existující platební neschopností, ale pomohou i při podání návrhu na oddlužení.

„V době, kdy stoupá nezaměstnanost, je tato pomoc pro lidi významná. Do finanční tísně se často dostávají celé rodiny," nechala se slyšet náměstkyně primátora Alena Rašková.

Nikoho jsme ještě na holičkách nenechali, říká ředitel

Zátěžovou situací je pro lidi bez domova zimní období. Ačkoli Azylové centrum hlásí plnou kapacitu, na holičkách nikoho nenechá.

„Disponujeme deseti kvalitními rozkládacími lůžky, které jsou připraveny pro krizové přespání v době velkých mrazů. Zatím jsme nemuseli nikoho odmítnout," řekl Jan Kalla.

Po přespání může člověk zůstat v denním centru, kde dostane polévku, kávu, čaj a v současné době i oběd.

„Strava je často nejdůležitější pomocí lidem bez domova. Lidé se mohou navíc osprchovat, vyprat si a případně usušit prádlo," doplnil Jan Kalla s tím, že denní centrum je otevřené i o vánočních svátcích.

Klienti, kteří se v azylovém domě osvědčí a jsou schopni samostatného života, mají možnost získat sociální byt.

„Máme čtyři sociální byty od města na Kostelecké ulici. Lidé tam žijí pod dohledem terénního pracovníka, který tam za nimi občas dochází. Někteří klienti odejdou na komerční ubytovnu, kde se o ně nikdo nestará a nehlídá je, jestli si došli na úřad práce a podobně. Jakmile se dostanou do dluhů, znovu končí na ulici," uvedl Jan Kalla.