Během svého čtyřtýdenního pobytu v Prostějově Finky načerpaly mnoho nových zkušeností. Než ale opustí českou školu, čeká je obhajoba výrobků, které zde vytvořily během svého měsíčního pobytu. Na výběr měla děvčata ze čtyř témat.

„Měly jsme jasně daná pravidla, co dělat. Celkově se mi líbí, jaký je zde přístup k výuce. U nás je výuka spíše zaměřená na konstrukci střihů a složité výpočty. Zde je to jiné, více kreativní," sdělila své pocity Anni Siina s tím, že je ve Finsku obvykle nejpomalejší, a na prostějovské škole zvládla zhotovit svůj výrobek za několik dnů.

„U nás ve škole se klade důraz na dokonalost střihu, vše musí být perfektní a člověk tam často pracuje pod tlakem. Myslím, že mi to zde šlo rychleji, protože jsem dostala dostatek prostoru se kreativně vyjádřit a nikdo na mě netlačil," řekla Anni Siina, která si vybrala téma Julie a vytvořila šaty, kterými spojila romantický příběh s módou teenagerů.

To Sofija se nechala inspirovat ulicemi měst. Vybrala si téma Abstrakt a vsadila na kombinaci černé a bílé.

Výsledkem její práce jsou dvě elegantní tuniky, na které použila pružný stretch (pružná látka pozn. red.).

„Nejdříve jsem si vytvořila inspirační tabulku, poté jsem vytvářela dvě tuniky, které se dají využít i jako šaty. Oba výrobky jsem šila dva týdny. Měla jsem totiž docela problém se zpracováním velmi pružné látky," popsala Sofija a pochvalovala si, že je zde větší výběr látek než ve Finsku, kde jsou látky drahé. Děvčata dále prozradila, že ve Finsku si doma nikdo moc nešije, takže obchody s látkami jsou zde ojedinělé, proto finské švadleny jezdí nakupovat do Estonska, kde je lepší výběr.

Děvčata se ale v Česku nevěnovala jen šití, obzvlášť Anni ráda cestuje a poznává atmosféru jiných zemí. První víkend se holky vydaly do Prahy, kde ochutnaly českou kačenu se zelím, a při té příležitosti prozradily, že ačkoli bylo jídlo dobré, obsluha se mohla chovat lépe. Co se týče jídla, překvapila je naše polévka a druhý chod, což je pro Finy neobvyklé, přesto si českou polévku studentky nemohly vynachválit.

Kromě Prahy studentky navštívily i Vídeň, kde se Anni, která se v příštích měsících chystá do Japonska, setkala se svým přítelem z řeckých Athén. Dále finská návštěva zavítala do Brna, Bučovic a samozřejmě nedaleké Olomouce.

Ve škole si zvykly nejen Finky, ale i celý kolektiv prostějovské školy designu a módy.

„Pro holky projekt splnil svůj účel. Je to vidět i na modelech. Zapojily se do kolektivu, navázaly přátelství, která budou pokračovat, a to bylo cílem. Komunikovaly se spolužáky i po škole, navíc si vyzkoušely pobýt v rodině jedné ze spolužaček," projevila spokojenost s projektem ředitelka Střední průmyslové školy designu a módy Ivana Vaňková a nastínila, že se škola do projektu zapojí znovu, a to opět do programu Leonardo, který se spojil v současnosti s programem Erasmus. Od ledna 2014 se tedy projekt Leonardo, určený pro středoškoláky, bude prezentovat jako Erasmus plus. Na zkušenou do světa v rámci Erasmu se tak možná již brzy vydají i studenti prostějovské střední školy.

Erasmus Program Evropské unie podporující zahraniční mobilitu vysokoškolských studentů a pedagogů a spolupráci ve vysokoškolském vzdělávání v Evropě. Program byl zřízen v roce 1987.