Společnosti radil při výstavbě kanalizace v moravských obcích, za což si vyfakturoval téměř milion korun. Práce, které si nechal zaplatit, však údajně neprovedl.

„Vedeme trestní řízení proti padesátiletému muži z Prostějovska, kdy vzhledem k probíhajícímu šetření nebudeme prozatím sdělovat bližší informace," uvedl policejní mluvčí Josef Bednařík. Dále se k případu nechtěl vyjadřovat.

Samotný Jaroslav Králík označil obvinění za „zcela nesmyslná".

Jde ale o další vyšetřování spojené s ČSSD v Olomouckém kraji.

Loni v září se funkcí pro nejasnosti kolem přijatých darů vzdali exprimátor Prostějova Miroslav Pišťák a prostějovský i krajský radní Alois Mačák.

Vyšetřování pak zažil také hejtman Jiří Rozbořil, který ovšem ve funkci zůstává. Právě v odposleších, po nichž později následovalo obvinění hejtmana i představitelů policie, zaznívá jméno také Jaroslava Králíka.

Primátorka: Volby to neovlivní

Prostějovská primátorka a členka ČSSD Alena Rašková však pro Deník uvedla, že se vlivu na výsledky strany v blížících se krajských volbách neobává.

„Vůbec v případě pana Králíka nevím, o co jde," uvedla. „Jaroslav Králík je sice členem okresního výboru, není však na kandidátce pro krajské volby. Myslím si, že příliš volby tato událost neovlivní," uvedla Alena Rašková.

Ta už se dříve vyjadřovala k tomu, jak a zda může výsledky voleb ovlivnit případná přítomnost bývalého radního Aloise Mačáka na kandidátce. Tehdy se vyjádřila, že je předčasné v této věci dělat závěry.

Politolog: ČSSD může opět vyhrát volby

Odhadnout dopady na výsledky voleb naopak udělal politolog Jakub Lysek. Ten se dění v regionální politice dlouhodobě věnuje.

„Dopad lze těžko předvídat. Analyzoval jsem si sociologické šetření společnosti CVVM z loňského listopadu, kde respondenti z Olomouckého kraje často uváděli, že nejdůležitějším celospolečenským tématem je korupce a kauza hejtmana v Olomouci. To mě osobně překvapilo. Zájem o tuto kauzu ale bude postupně upadat a záleží na politické konkurenci, jestli ji před volbami připomene. Pan Králík navíc není příliš známým politikem," vyjádřil se.

Připomenul však také, že významnou roli na Prostějovsku při volbách hrají konzervativní postoje voličů.

„V okresu Prostějov preference strany patrně poklesnou. Ale nemyslím si, že by jakýkoliv vývoj kauzy pana Králíka měl zásadní vliv na výsledky ČSSD v krajských volbách. Do komunálních voleb je daleko a vhodnou politikou může ČSSD v tradičně levicovém městě opět volby vyhrát," uvedl k obvykle silné pozici Sociální demokracie na Prostějovsku a především pak v samotném Prostějově. Při posledních komunálních volbách se však otřásla. V roce 2010 totiž ve městě strana dostala téměř o deset procent více.