„Rozhodli jsme se pro jednodenní výlety i kvůli finančním důvodům,“ informoval Jan Krchňavý, ředitel základní a mateřské školy na Sídlišti Svobody v Prostějově. Podle něj jsou tři jednodenní exkurze pro žáky lepší než jedna třídenní.

„Je to pestřejší, navštíví více míst a zatraktivní se jim tak konec školního roku,“ doplnil ředitel Krchňavý.

Jednodenní výlety jsou výhodnější

Jednodenní výlety jsou pro rodiče dětí několikanásobně levnější a ušetří také škola.

„Platí se totiž cestovní náhrady a přesčasy učitelům, kteří plní na exkurzích pedagogický dozor,“ vysvětlil ředitel Gymnázia Jiřího Wolkera Michal Šmucr.

„Loni jela synova třída na třídenní výlet do Beskyd. Stálo to dva a půl tisíce korun, takže jsme se s manželem nakonec domluvili, že náš malý nikam nepojede. Protože jsem byla ještě na mateřské, nemohli jsme si to zkrátka dovolit. Bylo velmi nepříjemné to synovi vysvětlit. Měla jsem špatný pocit z toho, že na důvod, proč nejede na výlet děti přijdou a budou se mu smát. Letos Petra na jednodenní exkurzi určitě pošlu, stojí šest set korun, což náš rodinný rozpočet tolik nezatíží,“ přiznala Marcela Závodská z Prostějova.

Dodala, že ze stejných důvodů nejezdili na výlet i další děti ze synovy třídy.

Nejvíc se jezdí na hrady a do ZOO

Mezi školními exkurzemi vedou návštěvy hradů a zámků nebo zoologických zahrad. S adrenalinovými zálibami žáků přibývají i atraktivnější výlety.

„Sportovní třídy jezdí na různé raftařské nebo horolezecké výlety,“ zmínil ředitel školy na Sídlišti Svobody Jan Krchňavý. Letos pojedou také školáci na vojenské letiště v Náměšti nad Oslavou.

Prostějovské Reálné gymnázium pořádá odborné exkurze.

„Snažíme se o to, aby měly exkurze odbornou náplň a studenti se něco dozvěděli,“ vysvětlil zástupce ředitele Rostislav Halaš.

Výjimkou nejsou ani týdenní pobyty ve Velké Británii, kdy studenti bydlí přímo v anglických rodinách.

„Také studenti jezdí na týdenní odborný seminář ve spolupráci s Matematickým ústavem Akademie věd, kde uvidí vědce přímo při práci,“ doplnil Halaš.