I pro ně mají některé strojírenské firmy k dispozici volná místa.

„Vysokoškolské vzdělání požadujeme po vedoucím oddělení kvality. Jinak v Prostějově hledáme ještě montážní dělníky, sháníme pak ještě obsluhu CNC strojů či obráběče," sdělila Hana Fidlerová z personálního oddělení společnosti MB Tool, která nabírá pracovníky pro své provozy v Prostějově i Třebčíně.

Projektové inženýry i plánovače výroby

Také ve firmě Maier nabízí několik volných míst, pro něž je podle personálního oddělení vhodný člověk s vysokoškolským diplomem.

„Sháníme plánovače výroby a inženýra kvality," uvedla Klára Bundilová s tím, že firma by měla zájem mimo jiné i o nástrojaře, operátora výroby , elektrikáře nebo seřizovače vstřikolisů.

„Hledáme metrologa, do konstrukce bychom také potřebovali někoho. Dále bychom měli zájem také o automatizačního technika, což je práce náročná a velmi specifická," informovala zase Hana Kubíčková z personálního oddělení olšanské firmy Murdter-Dvořák. Dodala, že společnost stále shání také lidi do výroby.

Řadu volných pracovních pozic pak nabízí také prostějovská Mubea, opět ne pouze do dělnických pozic. Zájem má například o projektového inženýra nebo technologa. Místo konstruktéra, kde je zapotřebí vysokoškolské vzdělání, pak nabízí také firma N-Rote Mechanical.

Prostějovské železárny pak shání asistenta vedoucího závodu.

Na své by si mohl přijít také absolvent vysokoškolského studia se zdravotnickým zaměřením. Také místní pobočka hygienické stanice totiž shání jednoho pracovníka, konkrétně na pozici referenta.

Uplatnění pak nemusí mít problém sehnat jak lékaři, tak hlavně zdravotní sestry. Na různá oddělení hledá prostějovská nemocnice hned několik lidí.

Máte šikovné ruce? Místo jistě najdete

I nadále však převažuje poptávka po profesích, kde je nejčastěji požadovaným vzděláním středoškolské odborné nebo učňovské. A to jak na Prostějovsku, tak v celém kraji.

„Na konci dubna úřad práce v Olomouckém kraji evidoval celkem osm set sedmdesát volných pracovních míst pro kvalifikované dělnické strojírenské profese, tedy soustružníky, zámečníky, svářeče a nástrojaře, mechaniky a opraváře strojů, což je dvanáct procent z celkové nabídky. Stále vysoká poptávka zaměstnavatelů je po skladnících, obsluhách vysokozdvižných vozíků či řidičích," uvedl analytik úřadu práce Jaroslav Mikšaník s tím, že další často požadované profese byly například prodavač nebo číšník.

Na závěr pak také dodal některá čísla.

„V Olomouckém kraji bylo ke konci dubna přes dvě stě volných pracovních míst pro vysokoškoláky, přes dva tisíce pak pro lidi vyučené. Je ale třeba přihlédnout také k tomu, že firmy můžou pro vysokoškolsky vzdělané lidi volit jinou formu náboru než přes úřad práce," sdělil Jaroslav Mikšaník.

Tabulky nezaměstnanosti v Olomouckém kraji

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji - duben 2016

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji - duben 2016

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji - duben 2016

Zdroj: Úřad práce ČR