Vojáci, kteří se vrátili už před Vánocemi, byli premiérem Jan Fischerem dekorováni řadou ocenění, pamětních medailí i odznaků.

„Vepsali jste novou skvělou kapitolu do historie českého vojenství,“ zhodnotil činnost jednotky na zahraniční misi předseda vlády.

601. skupina speciálních sil byla v Afghánistánu od června roku 2008, jejich mise tedy trvala plných osmnáct měsíců. To je podle všech odborníků průlomová doba. Ještě nikdy totiž nebyla česká jednotka v zahraničí tak dlouho.

Dalším velkým úspěchem je to, že se všichni vojáci vrátili živí a bez zranění.

„Svědčí to o tom, že mise byla dobře připravená a velitelsky skvěle zvládnutá,“ vyjádřil své mínění ministr obrany Martin Barták.

Překvapením bylo, když ministr přizval při dekorování k mikrofonu i bývalého velitele jednotky generála Ondreje Páleníka a prostějovského místostarostu Prostějova Miroslava Pišťáka. To, že budou vyznamenáni, se totiž do poslední chvíle nevědělo.

Pišťák byl také jediným civilistou, který byl toho dne dekorován vojenským řádem.

„Chtěl bych ocenit toho, kdo se významnou měrou zasloužil o fungování skupiny speciálních sil,“ prohlásil ministr obrany.

Vyznamenání Zlaté lípy, které místostarosta dostal, uděluje ministr obrany pouze mimořádně, za výjimečné zásluhy o rozvoj obrany a bezpečnosti České republiky.

Toto vyznamenání je i malým uměleckým dílem, neboť autorem jeho výtvarného návrhu je významný prvorepublikový výtvarník František Kupka. Ten jej vytvořil po svém návratu ze služby v legiích.

Ministr také poděkoval velitelům za zvládnutí mise.

„Popravdě řečeno, nevěřil jsem, že se vrátíte všichni,“ řekl ve svém projevu. Váhu jeho slovům dodal i pohled do sálu, kde bylo s maminkami i několik desítek dětí. Při něm si člověk uvědomil, že každý z nastoupených vojáků je něčí táta, manžel nebo syn. A že pro každého z příbuzných je každý šťastný návrat vysvobozením z obrovského strachu.