„Stáli jsme o to, aby v Konici kandidoval, ale on to poměrně kategoricky odmítl s tím, že si své další směřování v politice potřebuje rozvážit,“ sdělil lídr ČSSD do komunálních voleb v Konici Josef Urban.

Miloslav Vlček tu byl vcelku populární, v komunálních volbách před čtyřmi lety získal druhý nejvyšší počet hlasů hned po Antonínu Vymětalovi z ODS. Ten ovšem narozdíl od Vlčka v městském zastupitelstvu nyní vůbec nefiguruje.

Starosta Konice Jaroslav Mazur nechtěl rozhodnutí Miloslava Vlčka komentovat.

„Je to jeho osobní věc,“ vyjádřil se s tím, že Vlčkovo dosavadní působení bylo pro konický region přínosem. Ze zápisu z posledního jednání zastupitelstva, které se konalo v polovině června, vyplývá, že Miloslav Vlček se dostavil nedlouho před jeho koncem a v závěrečné diskusi se zajímal, zda je vyřešen překop pod viaduktem proti přívalovým vodám.

Někdejší předseda parlamentu byl i členem pětičlenné městské rady, která zásadním způsobem ovlivňuje dění ve městě. Podle starosty se Vlček do jednání rady aktivně zapojoval.

„Naposledy jsme se sešli v srpnu, to Miloslav Vlček chyběl. Jinak však dojížděl pravidelně,“ zmínil se Jaroslav Mazur.

Co jeho odchodu říkají usedlíci?

Rozhodnutí Miloslava Vlčka želí i ředitel Základní školy a gymnázia města Konice.

„Pan Vlček se zasadil o to, aby se ve státním rozpočtu našlo sedmdesát milionů na opravu naší školy. Na takovou částku by menší město jako je Konice nejspíš nikdy nedosáhlo,“ zauvažoval Jaromír Schön s tím, že Vlček coby poslanec parlamentu podporoval i další školská zařízení v regionu.

„Osobně bych jeho pokračování v politice uvítal, ale osobní rozhodnutí respektuji,“ dodal Schön.

Podobně mluví i další usedlíci.

„Vlček byl pro Konici výhra, ale jeho rozhodnutí se moc nedivím. Co by teď v Konici dělal? Momentálně by jí nejspíš moc nepomohl a předpokládám, že své ambice chce nyní realizovat jinde, než právě u nás,“ nechal se slyšet knihkupec Milan Šimík.

Miloslav Vlček byl poslancem od roku 1998. V roce 2006 byl zvolen předsedou Poslanecké sněmovny a na tuto funkci i poslanecký mandát rezignoval 30. dubna 2010. Zároveň byl vyškrtnut z kandidátky ČSSD pro letošní volby do poslanecké sněmovny. Za jeho rezignací stálo zneužití dotace pětadvaceti milionů z takzvaného porcování medvěda jeho bývalým poradcem a prostějovským podnikatelem Petrem Vrtalem a také Vlčkovo překročení zákona o praní špinavých peněz v případě vracení půjčky prostějovskému advokátovi Zdeňku Klapkovi.