„Na konci srpna bylo v evidenci uchazečů o zaměstnání 2 731 osob, což je o necelou stovku méně než v červenci,“ uvedla Gabriela Juráčková z Úřadu práce (ÚP) v Prostějově s tím, že velký rozdíl vykazují také meziroční srovnání. „Nyní míra nezaměstnanosti činí 4,4 procenta. Na konci srpna 2006 byla o dvě procenta vyšší,“ dodala Juráčková s poznámkou, že nižší míra nezaměstnanosti byla naposledy v listopadu 1996.

Do evidence nezaměstnaných se v průběhu srpna přihlásilo 386 lidí. Podle statistik prostějovského ÚP je to další nejmenší číslo od srpna 1997. V průměru se totiž do databáze uchazečů o práci v tomto letním měsíci zapisovalo okolo šesti set osob.

 

Z celkového počtu nezaměstnaných evidovaných na Prostějovsku ke konci letošního srpna je pouze 113 absolventů středních a vysokých škol. „Nízké číslo svědčí o pestré nabídce oborů na školách, snaze studentů volit perspektivní obory, hledat si práci či využít výhod plynoucích ze statusu studenta,“ poznamenala Juráčková.

V současné době je na ÚP v Prostějově téměř tisícovka volných pracovních míst, což představuje meziměsíční nárůst o dvě stě míst. Za ten mohou ze tří čtvrtin pracovní místa nahlášená OP Profashion Prostějov, který hledá pracovníky na pozice šička, krejčí a střihač.

V regionu nadále přetrvává poptávka také po strojírenských profesích jako jsou svářeči, zámečníci a kováři.