Během následujících dvou až tří let by se postupně měl úsek opravit.

Celkem chce do roku 2013 šéf ministerstva na rekonstrukci rychlostní silnice mezi Olomoucí a Vyškovem vyčlenit finance ve výši téměř 400 milionů korun.

Hejtmanství, které nabídlo státu, že mu peníze na zlepšení stavu půjčí, iniciativu vítá.

„Slíbili jsme, že přijedeme s nabídkou řešení situace na komunikaci R46 a ona nabídka zní, že do konce letošního roku vyčlení ministerstvo dopravy částku 140 milionů korun. Peníze půjdou zejména na výměnu středových svodidel. V roce 2012 vyčleníme 192 milionů korun, které by měly pokrýt samotnou rekonstrukci silnice a v roce 2013 by šlo o částku 62 milionů korun na dokončení oprav,“ řekl v pátek ministr Pavel Dobeš s tím, že takto vypadá návrh harmonogramu na rekonstrukci R46.

Nejdřív svodidla, pak asfalt

Opravu středových svodidel, na které se bude pracovat v první fázi, je podle Dobeše možné provést už letos ve studených měsících.

Následovat bude frézování a pokládka nového povrchu a v závěrečném třetí etapě bude během dodělávek opravena i část protihlukové zdi.

Zvyšovat nejvyšší povolenou rychlost by chtěl ministr postupně na úsecích, kde to umožní bezpečnostní podmínky.

Ty dlouhodobě silnice nesplňuje a trestně právní odpovědnost za provoz na komunikaci nese generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic, kterého v současnosti od odstoupení Jiřího Švorce zastupuje René Poruba.

Na sníženou rychlost si stěžuje řada řidičů, ovšem policie může naopak z opatření radost.

„Došlo zde k poklesu nehodovosti o 75 procent,“ uvedl Dobeš s tím, že přilehlé obce zase hlásí snížení hlučnosti o 2 až 5 decibelů.

Nabídku, s níž přijel do Olomouce během návštěvy Olomouckého kraje šéf rezortu dopravy, hejtman Martin Tesařík vítá.

Tlak ze strany motoristů byl natolik velký, že hejtman dokonce dvakrát vyzval ministerstvo, k urychlenému řešení situace na spojnici krajské metropole s Vyškovem.

Nabídl dokonce státu, že mu na opravu R46 půjčí krajské peníze. Na otázku, zda je takováto transakce vůbec možná, odpověděl stručně.

„Technicky to možné je, ovšem jsme rádi, že ministerstvo přišlo s tímto řešením,“ uzavřel Tesařík.