„Se samotnou výrobou začneme v průběhu příštího týdne,“ potvrdil ředitel závodu Jan Stříteský.

Původně měla odznaky vyrobit jiná firma, nebyla ale schopna je dodat v požadované kvalitě. Úřad proto od smlouvy odstoupil. Následně ministerstvo vyhlásilo nové výběrové řízení. Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška podepíše vedení resortu smlouvu s Mechanikou Prostějov právě dnes, kdy vyprší lhůta pro podání případných připomínek k soutěži.

„Objednáváme 2000 kusů odznaků pro přímé účastníky odboje a odporu proti komunismu a 1000 kusů pro jejich pozůstalé,“ řekl Pejšek. Cena odznaků včetně krabiček na ně podle mluvčího nepřekročí tři sta tisíc korun.

Odznaky by měly být dodány do dvou týdnů. Na počátku dubna také podle očekávání ministerstva úředníci vyřídí první žádosti o přidělení statusu bojovníka proti komunistické totalitě.

„Osvědčení a odznak by měl prvním úspěšným žadatelům předat osobně ministr obrany,“ uvedl Pejšek. Ministerstvo nyní eviduje 3121 žádostí o uznání odbojářské činnosti. Lidé, kteří se podíleli na boji proti totalitní diktatuře, mohou žádat o uznání statusu odbojáře a jednorázové finanční odškodnění ve výši až sto tisíc korun.

Odznak pro protikomunistické odbojáře, jehož autorem je akademický malíř Pavel Holý, má zlatou a stříbrnou variantu. ⋌(čtk, kas)