Okolí pramene a také místo, z něhož se dá nabrat jeho voda, se dočkaly v minulých letech úprav. Samotné objekty však zatím takové štěstí neměly a jejich chátrání započaté v devadesátých letech minulého století zatím pokračuje.

„Pamatuji si, když to tu bylo ještě otevřené. Chodívali jsme sem na taneční zábavy," říká Eva Antlová z konického Klubu českých turistů (KČT).

Právě koničtí turisté se podílejí na úhlednosti sousedství pramene. Na nějaké záchranné práce, které by mohly zchátralé budovy nacházející se v Rakovském údolí, však nemají lidi ani prostředky.

„Je nás dvacet šest a jsme všichni v důchodu. Platí u nás, že co si sami nepořídíme, to nemáme. Ke kyselce chodíváme a když se tam dostaneme, trochu vše poklidíme. Jednou jsme se zde také shledali se starostou a pobavili se o tom místě," říká Eva Antlová.

Starosta Ochozu Martin Bílý však zatím podle svých slov neví o žádném vážném zájemci na využití budov. Obec se dvěma sty obyvateli se dříve stala vlastníkem po té, co je obdržela od konkurzní správkyně.

„Objekty jsou zčásti v majetku obce, pozemek pod nimi vlastní Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Zatím se nám nikdo neozval s konkrétní nabídkou, i když se nás sem tam někdo na to místo zeptá," vyjadřuje se starosta Ochozu Martin Bílý.

Zatím se tak obnovy dočkalo jen okolí kyselky, jejíž jeden pramen vyvěral také v samotné budově lázní.

„Vedle byl zakoupený bývalý mlýn, ze kterého se stává hostinec. Je fakt, že v místě existuje určitý provoz turistů. Nejsem si ale jistý, jestli se jedná až tak o atraktivní oblast," uvažuje Martin Bílý. Dodává však, že se na zastupitelstvu bude o osudu opuštěných budov jednat.