A není se čemu divit. Na první květnový svátek se pořadatelům nahlásily téměř čtyři desítky autobusů napěchovaných návštěvníky.

Parkoviště pro tři tisíce aut

Mluvčí Výstaviště Kroměříž Ondřej Kuropata si myslí, že nadměrný zájem lidí neochromí dopravu.

„Nikdy v minulosti žádný větší problém nevznikl. Doufám, že letos tomu bude podobně. Problém by neměl být ani s parkováním,“ míní Kuropata. Od loňska otevřelo výstaviště další parkovací plochy. Celkově tak pojmou přilehlá parkoviště až 2500 aut.

„Další místa jsou podél silnic u parkoviště, která nijak nezasahují do běžného provozu,“ uvádí mluvčí a dodává, že i těmto řidičům nebude nijak snížen komfort při pohybu kolem auta.

Započítáme-li i tato místa, můžeme se kapacitně dostat až na nějakých 3500 parkovacích míst. To je podle Kuropaty dostatečné množství. Extrémní zátěž očekává výstaviště i po stránce pořadatelské.

„O hladký průběh akce se budou starat desítky lidí. Například jen v dvanácti pokladnách se protočí 25 lidí. Další jsou z bezpečnostní agentury, lidé dohlížející na expozice a další,“ vyjmenovává alespoň část personálu mluvčí.

Výzdob z tisíců květin

Rekordní bude však i počet prodávajících, které již delší dobu musí výstaviště odmítat.

„Na dlouhé týdny dopředu již máme plno. Letos máme 250 prodejců a to je opravdu strop. Každý metr je plně využit,“ vyjadřuje nadšení nad zájmem Ondřej Kuropata.

Pořadatelé neberou akci pouze jako prodejní výstavu. V doprovodném programu vystoupí například Vladimír Hron, Eva a Vašek či lokální kapely. Děti mohou zamířit do přilehlého dětského světa.

„Návštěvníky okouzlí také tematicky vyzdobené pavilony tisíci květinami. Téma je tentokrát zvěrokruh. Lidé se dozvědí, jaké znamení má jakou symboliku. Dokonce uvidí aranžování takříkajíc v přímém přenosu,“ láká Kuropata.

Pěkný májový den ale může zkazit návrat k vykradenému automobilu. Policejní preventistka Barbora Balášová proto doporučuje, aby si lidé v autě nic nenechávali a raději si dvakrát zkontrolovali, že je zamknuté.

„I zdánlivě bezcenná věc může navnadit ke krádeži. Zanedbatelná nebývá ani škoda, která při vloupání do vozu vznikne na samotném automobilu. Upozorňujeme řidiče a jejich spolujezdce, aby v autech nenechávali své věci,“ radí Balášová.

„V případě, že dojde k vloupání do vozidla, na nic nesahejte a volejte Policii České republiky,“ uzavírá Balášová.