O motivaci přitom měli soutěžící jasno. Deset družstev zápolilo o hodnotné ceny. "První cenou je sele, druhou pobyt pro dva v Jeseníkách. A třetí, nejhodnotnější, je bečka piva Dudák. Ale máme i ceny útěchy," ujistila organizátorka akce Milada Sokolová. Ta zavzpomínala na dřívější ročníky, kdy se objevila v hrnci i překvapení.

"Loni jsme tu měli i rybí guláš. Ale letos lidé vsadili na klasiku z hovězího a vepřového," uvedla. A vskutku, po desáté hodině, kdy byla příprava v plném proudu, už okolí hvězdárny provoněly tradiční guláše - například po hlívě ústřičné, z níž se občas také pokrm dělá, ani památky. "Máme v tom hovězí krk jako maso. A samozřejmě nějakou tu tajnou ingredienci, ale tu nemůžeme prozradit," mrkl Michal Ruček ze Slatinic na své dva kolegy.Na akci není nováčkem. "První ročník jsme vyhráli, pak se ale akce přesunula na červen a to jsme nemohli jezdit. Teď jsme ale zpět, přijeli jsme obhajovat," dodal muž. Naopak třeba Dominik Jergl vařil poprvé. "Děláme guláš z vepřové kýty. Jsem tu zčásti díky strýci, který je pořadatelem," poznamenal. Porota tak měla co dělat, aby zůstala objektivní: i Petr Sokol, manžel hlavní organizátorky, byl totiž mezi soutěžícími.

Kdo však nevyhrál, smutnit nemusel. Kromě ceny útěchy si odnesl i spoustu hudebních zážitků, dětští návštěvníci pak zase ocenili řetízkový kolotoč, aquazorbing či králíky. Chovatelé nejen z Plumlova tak připomněli, že v polovině června pořádají velkou výstavu. Celá akce však měla i charitativní rozměr. Přítomní totiž mohli přispět třeba na Zdeňku Kotyzovou, mladou ženu, která začátkem roku 2015 havarovala nedaleko Držovic. Nehodu dívka přežila, nicméně dodnes si z ní nese zdravotní následky.