K vidění byl bohatý program, který zajišťovaly historické vojenské skupiny, ale i armáda, už od deseti hodin od rána. Jak šel den, tak jsme se postupně dostávali od Římanů, přes husity až po druhou světovou válku nebo přehlídku vojenské policie. Jedna akce střídala druhou, takže nebyl čas na to se začít nudit.

„Opravdu se těším na druhou světovou válku. A taky na přehlídku techniky. Vždycky sem se zajímal o vojenské technologie a tak jsem zvědavý, co si pro nás pořadatelé přichystali," řekl jeden z čekajících ve frontě na vstupenky Michal.

Hned první přehlídka, římská, byla interaktivní a herci si zavolali na pomoc diváky. Většina z nich zaujala pozici barbarů, ale jeden mladší návštěvník měl takové štěstí, že si mohl vyzkoušet plnou římskou zbroj i se štítem.

Barbaři se potom snažili prolomit klasickou římskou formaci, které se říká želva, za pomoci oštěpů. To se jim nepodařilo, tak se rozhodli pro přímý útok. I když se děti snažily, tak bohužel neměly proti sešikované formaci žádnou šanci. Celý střet vtipně komentoval římský centurion, takže se ukázka nesla v lehčím duchu.

„Přijely skupiny nejenom z Česka, ale i ze Slovenska nebo dokonce Maďarska. A podařilo se nám sehnat i techniku, která tu vůbec neměla být. Objevily se ale i problémy. Olomoucký kraj nám nechtěl dát dotaci, protože se podle jejich slov nejednalo o projekt, který by prospíval kraji. Taky jsme měli domluvenou dotaci od ministerstva obrany, ti nám ji ale odřekli dva týdny před začátkem. Takže jsme museli odříct některou techniku, na kterou nám tím pádem bohužel nezbily peníze," řekl pořadatel Petr Kučera.

První velkou rekonstrukcí byla bitva mezi ruskými kozáky a rakousko-uherskými jednotkami, které byly schované v zákopu. Rusové prvně zkusily útok zepředu jen za pomoci pěšáků s puškami. To se jim ale nepodařilo a se zraněnými vojáky se museli stáhnout. Na pomoc jim ale přispěchaly spojenecké jednotky v čele s obrněným autem Austin, který je podpořil střelbou ze svých dvou kulometů. Díky tomu se jim podařilo prolomit obranu v zákopu a zbývající vojáky nepřítele vzít do zajetí.

„Je to tu opravdu zábavné. Byl jsem tu i loni a musím říct, že kvalita se určitě posunula nahoru. Nejlepší se mi zdály boje z první světové války, protože to tu loni nebylo, tak to pro mě byl úplně nový zážitek," nadšeně vyprávěl Roman Šturs.

Každá skupina, která vystupovala na Military festu měla i svůj dobový tábor. V nich si návštěvníci mohli vyzkoušet jejich zbraně, zbroj nebo se třeba jen pobavit s vysokým důstojníkem Československé lidové armády.

A pokud by na diváky připadl hlad nebo žízeň, několik stánků nabízelo guláš nebo párky v rohlíku, stejně jako malinovku a alkoholické i nealkoholické pivo. A gurmáni si mohli pochutnat na opečené kýtě.

„I přes opravdu horké počasí jsme museli otevřít dvě pokladny u vstupu, protože fronty byly moc dlouhé. Takže si myslím, že návštěvnost je minimálně stejná jako loni. Dokonce tu máme i průchozí sprchu pro ty, kterým je takové horko, že se musí hned zchladit. A jsem rád, že se nám podařilo udělat průkazky pro vozíčkáře, takže můžou parkovat přímo v areálu a nemusí nechávat auto na parkovišti," dodal Kučera.

MAREK KEPPERT