„Policejní komisař zahájil jeho stíhání pro trestný čin porušování autorského práva,“ informovala prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková. Milar se dopustil překročení zákona v červnu loňského roku. Tehdy vydal Zlatou knihu bájí a pověstí, která obsahuje dvaaosmdesát povídek.

„V knize se prezentoval jako autor díla, vyhradil si práva k ní a jakékoliv nakládání s publikací si podmínil svým souhlasem. Přitom pětašedesát pověstí opsal ze dvou knih jiného autora. Navíc také překreslil či jinak technicky přenesl ilustrace z těchto publikací, které vytvořil akademický malíř,“ doplnila Nedělníková. „Tímto porušil práva dědiců původních autorů na užití a rozšiřování děl a způsobil tak nositelům práv škodu 135 korun,“ upřesnila policejní mluvčí.

Josef Milar vydal Zlatou knihu bájí a pověstí za velkého humbuku koncem loňského června v Konici. Na křest přizval nejen zdejšího starostu Jaroslava Mazura, ale i vrcholné politiky. Kmotrem plagiátu se tak stal třeba šéf poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, křestu se zúčastnila i senátorka Božena Sekaninová.

Nedlouho po vydání knihy však Milara kontaktovali potomci spisovatele Martina Strouhala a ilustrátora Huga Šilberského (rodina spisovatele žije v Zábřehu, potomek ilustrátora v Bratislavě).

Milarovu knihu označili za napodobeninu děl svých předků - Bájí a pověstí (1944) a Kytice pověstí (1947). Požadovali nejen stažení Milarova titulu z pultů, ale chtěli i finanční odškodnění. Dohodnout se s Josefem Milarem se jim ovšem nepodařilo ani prostřednictvím právníků.

Spor o knihu tak dospěl až k trestnímu oznámení na Josefa Milara, které podali poškození v listopadu 2007. Vyšetřování trvalo několik měsíců a výsledkem je nynější Milarovo trestní stíhání. „Jsem mile překvapen, jak prostějovská policie v této kauze koná,“ netajil spokojenost Martin Strouhal, spisovatelův vnuk. Věří, že se Josef Milar už podobných aktivit vyvaruje.

„Trestní stíhání nebudu zatím nijak komentovat,“ reagoval samotný Milar, přičemž jeho právník Josef Augustin se také odmítl vyjádřit: je prý v zahraničí.

Kauza nelegálního opisu knihy teď spěje k soudu. Ještě před tím však musí policie vyslechnout všechny zúčastněné a případné svědky.