V tiskovém prohlášení se mimo jiné píše, že by případné ubytování imigrantů museli zhodnotit také zastupitelé města. Oslovení obyvatelé Vrahovic už tak ale udělali.

„Jsem proti tomu, aby se sem někdy v budoucnu imigranti stěhovali. Jak bych zde mohla vychovávat dítě? Navíc v té části Vrahovic, o které se mluvilo bydlím," říká například mladá žena oslovená ve Vrahovické ulici.

O kousek dál postarší muž ve Smetanově ulici zaujímá smířlivější postoj.

„Jestli by šlo o mladé rodiny s dětmi a nebyli by to žádní teroristé, tak by mi to nevadilo," odpověděl na otázku, jak by se k ubytování běženců ve městě, kde žije, stavěl.

Informace o možném nabídnutí soukromé ubytovny běžencům se nejdříve na vrahovický osadní výbor a následně i do novin dostala začátkem srpna.

Magistrát se následně rozhodl jednat a pravdivost ověřit.

„Město Prostějov se obrátilo dopisem na Ministerstvo vnitra s dotazem, jestli je tato informace skutečně pravdivá. Tato kauza proběhla i místními médii," uvedla mediální referentka Prostějova Anna Kajlíková.

Z následné odpovědi Ministerstva vnitra České republiky plyne, že v dohledné době se o umístění imigrantů ve vrahovické ubytovně neuvažuje.

„Ministerstvo vnitra v tuto chvíli neplánuje otevření pobytového střediska pro žadatele o mezinárodní ochranu, ani otevření zařízení pro zajištění cizinců, nebo integrační středisko v uvedené ubytovně," zní odpověď Tomáše Haišmana z ministerského Odboru azylové a imigrační politiky.

Dodal zároveň, že jsou podobné záležitosti předem projednané se zástupci měst a obcí.

Zastupitel: Ne, nepřijímat

Redakce Deníku následně oslovila některé zastupitele, jak by se v budoucnu při zvažovaném stěhování migrantů zachovali.

„Jsem proti," uvedla první náměstkyně primátora Alena Rašková. „Mají často jinou kulturu, dějiny, způsob života. Nedokážu si představit, že by zapadli do naší společnosti," řekla například na vysvětlení svého postoje. Nadšený by z podobné možnosti nebyl ani opoziční zastupitel Jan Navrátil.

„Ne, nepřijímat. Celkově si myslím, že by se spíš měly udělat v jejich domovských zemích takové podmínky, aby se mohli vrátit. Měla by k tomu svou zahraniční politikou přispět i Evropa, která musí přispět k zastavení konfliktů," uvedl. Dlouhodobě se podobně vyjadřuje na sociálních sítích také další zastupitel Pavel Smetana.