„Momentálně je celý projekt ve fázi přípravy. Stále vyřizujeme stavební povolení a řešíme projektovou dokumentaci. Pokud se nám podaří získat peníze z dotace, ještě letos zahájíme budování polní cesty, která proběhne ve dvou etapách," uvedl starosta Ochoze Martin Bílý a doplnil, že realizace by měla být hotová do dvou let a vyžádá si zhruba milion dvě stě tisíc korun.

Zatravněná, se zpevněným podložím

Polní cesta bude určena pouze pro lehkou dopravu zemědělců, kteří obdělávají přilehlé pozemky, pěší a cyklisty. Z toho důvodu bude největší část pozemní komunikace zatravněná, avšak se zpevněným podložím.

„Pouze třicet metrů cesty od příjezdové silnice bude z asfaltu, zbytek chceme nechat zatravněný s únosným podložím. Celková délka polní cesty je osm set metrů, avšak v první etapě bychom rádi vybudovali něco málo přes sto metrů pozemní komunikace," popsal starosta Martin Bílý.

Obava z těžké techniky

Ačkoliv je cesta navržena pouze pro lehkou techniku a především chodce a cyklisty, někteří obyvatelé se obávají, že tudy začnou projíždět zemědělci s těžkými traktory.

„Novou cestu samozřejmě přivítáme, ale bojím se nárůstu provozu. Přesto, že pozemní komunikace nebude asfaltová a tím pádem nebude sloužit pro těžkou techniku, stejně se obávám, že řidiči zákaz vjezdu respektovat nebudou," vyjádřil své obavy starosta Budětska Jiří Sedláček.

Podobně se k nové polní cestě staví i Václav Bílý z Budětska, který sám provozuje zemědělskou společnost.

„Tu původní, neoficiální cestu přes soukromé pozemky jsme v minulosti zkoušeli několikrát zatravňovat, ale vždy to vydrželo jen krátce, dokud tam v dešti někdo nevyjel s těžkou technikou. Bojím se, že podobně to dopadne i teď, protože někteří řidiči nebudou respektovat, že s jejich strojem na travnaté cestě nemají co dělat," okomentoval plánovanou novinku Václav Bílý s tím, že by lidé měli více dbát na dodržování pravidel.

„My si to vždy objíždíme po asfaltové silnici, tak snad to budou dodržovat i druzí," uzavřel Václav Bílý.

Zda mezi Ochozí a Budětskem skutečně vznikne nová polní cesta, to rozhodne až výsledek dotačního programu.