Na palubě Turboletu nás bylo asi patnáct a strach bylo to poslední, co se dalo vyčíst z očí všech těch „bláznů", co přijeli na Hanou skákat celé dny z výšky 4000 metrů nad zemí v rámci Vector festivalu, celosvětového svátku parašutismu.

Přestal jsem si promítat všechny katastrofické scénáře, vždyť ani nebudu skákat, byť mám na sobě padák.

Na výškoměru v podobě hodinek cizince s parádním knírem sedícího vedle mě jsme viděl, jak letadlo pozvolna stoupá do ideální výšky. Když se ručička posunula na čtverku, všichni parašutisti ožili.

Rychle jsem se naučil jejich výškový pozdrav, kterým se rozloučili a začal lapat po dechu, protože se otevřely dveře. Šli na to – ženy, muži, mladí, staří.

Jeden za druhým skákali do prázdného prostoru pod námi a v jejich očích bylo vidět, že právě tento okamžik nabízí vydatnou dávku adrenalinu.

Jakmile palubu opustil poslední z nich, pilot začal prudce klesat. Zatímco cesta nahoru trvala přibližně patnáct minut, dole jsme byli snad za dvě.

Moje oblíbené horské dráhy v Prátru mi v tu chvíli připadaly jako vláčky, co vozí návštěvníky v olomoucké zoo.

A to jsem pořád nezažil to, proč tu všichni jsou – samotný skok s padákem.

Mezinárodní setkání parašutistů z celého světa Vector Festival na prostějovském letišti.

Foto: JUMP-TANDEM

Japonci, Argentinci, Izraleci

Když jsme dosedli na zem, viděl jsem , že cesta parašutistů trvala stejně dlouho, jako ta naše.

Do letadla už se hrnula další skupina, všechno na prostějovském letišti muselo klapat na minuty přesně. Jen během čtvrtka zde proběhlo neuvěřitelných 1641 seskoků, čímž pořadatelé překonali svůj vlastní rekord z loňska.

„Minulý rok tu byla většina lidí z Evropy nebo ze Spojených států, ale dnes tu jsou kromě nich i parašutisté z Japonska, Austrálie, Nového Zélandu, Guadeloupe, Réunionu, Zimbabwe, Argentiny, Venezuely nebo Izraele," vypočítával mi hlavní organizátor Vector festivalu Martin Dlouhý země, odkud do Prostějova dorazily více než čtyři stovky vyznavačů této adrenalinové zábavy.

Další dorazí na závěrečný den, kterým je dnešek.

Mezinárodní setkání parašutistů z celého světa Vector Festival na prostějovském letišti.

Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Střemhlav dolů rychlostí 300 km/h

„Jsou tu nejlepší parašutisté z celého světa. Schází se poměrně obtížně, protože jsou ze všech koutů planety, ale když se sejdou, tak to stojí za to. To je ideální živná půda na lámání rekordů," usmíval se Dlouhý.

„Jeden se nám podařil už ve čtvrtek, ten byl v počtu lidí, kteří společně letí střemhlav dolů třísetkilometrovou rychlostí. Bylo jich třicet, ale já věřím, že to ještě v sobotu překonáme," nastínil, že i dnes budou na prostějovském nebi k vidění takové formace, jaké ještě nikdy nad českým územím nebyly.

A návštěvníci sobotního programu si navíc mohou sami skok s padákem vyzkoušet.

„Může sem přijet každý a podívat se, jaký tu máme šrumec. Ale hlavně se mohou dostat do vzduchu a zkusit si to sami," doplnil Dlouhý, jednatel společnosti Jump tandem, která seskoky na prostějovském letišti pořádá celoročně. A já po včerejším zážitku asi neodolám.