Částečnou nápravou tohoto stavu může být přeladění radaru na jinou frekvenci. To právě meteorologové provedli minulý týden. Po dohodě s Českým telekomunikačním úřadem by mělo být po formální stránce všechno v pořádku, přesto zaznamenali rozhořčené reakce některých poskytovatelů internetu, kteří musí měnit frekvence svých rádiových zařízení.

Problém s rušením radarového signálu trvá již několik let a řeší se velmi obtížně.

„Je to velmi složitá záležitost. V podstatě se jedná o to, že kvůli chybnému rozhodnutí Světové telekomunikační konference z roku 2003 funguje radar ve stejném pásmu jako bezdrátový internet. Wifi vysílání tak může rušit radarová měření. Což znamená, že zařízení vybudované velkým nákladem zdaleka nepracuje tak kvalitně, jak by mohlo,“ řekl Havránek.

Rušení radarového signálu poskytovateli internetu se projevuje na radarových obrázcích v podobě ostrých radiálních paprsků směřujících k radaru.

Na Moravě je situace horší než v Čechách

„Takových zdrojů rušení je několik desítek, na Moravě je situace horší než v Čechách. My je softwarově filtrujeme, takže to, co uživatelé uvidí na internetu, je jen zlomek skutečných šumů v nezpracovaném signálu,“ doplnil meteorolog.

Poskytovatelé internetu si problém uvědomují a většinou se jej snaží řešit.

„My se těmto frekvencím programově vyhýbáme. Nám sice provoz na stejné frekvenci jako radar žádné větší problémy nepřináší, ale nesmíme rušit činnost radaru. Pokud meteorologové před týdnem přeladili, musíme zkontrolovat svá zařízení, aby k tomuto rušení nedocházelo,“ uvedl Pavel Valenta, ze společnosti Vahal, která poskytuje internetové služby v dotčeném pásmu.

Případy rušení řeší Český telekomunikační úřad.

„Pokud nám meteorologové nahlásí případ rušení, provedeme identifikaci zdroje. Zjistíme tedy druh zařízení a komu patří. Jeho provozovatel se pak musí z této frekvence odladit. V praxi v tom není problém, stačí se domluvit. Provozovatelé totiž ví, že by následovalo řešení úřední cestou, a stejně by se totiž podle příslušného zákona odladit museli,“ komentoval tento problém Tomáš Vik z Českého telekomunikačního úřadu.

Meteorologický radar pracuje na vrchu Skalky u Protivanova od roku 1995. Jeho technologie byla výrazně inovována roku 2007. Toto zařízení nazývané správně meteorologický radiolokátor slouží k detekci výrazné srážkové oblačnosti, bouřek, až do dvou set padesáti kilometrů. „Využívá odrazu, nebo lépe řečeno zpětného rozptylu elektromagnetického záření od vodních kapek a ledových krystalků. Měření mohou být použita pro odhad okamžitých intenzit srážek na zemském povrchu do vzdálenosti asi sto padesáti kilometrů,“ vysvětlil Petr Havránek z oddělení radarových měření Českého hydrometeorologického ústavu. Radar posloužil například skvěle při povodních v roce 1997, kdy bylo mnoho pozemních meteorologických stanic vyřazeno z provozu. Výstupy radarových měření jsou veřejnosti přístupné na internetových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.