Každé úterý, čtvrtek a pátek organizuje pozorování oblohy. Od tří do čtyř hodin odpoledne je pozorování Slunce a v ty samé dny večer, od půl jedenácté do půl dvanácté je pozorování noční oblohy.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o pozdní hodinu, vyžadujeme od návštěvníků v případě zájmu objednání předem,“ uvádí Tylšar.

Pro ty nejmenší jsou připraveny speciální naučné i zábavné pořady.

„Tento týden nabízíme návštěvníkům Týden plný pohádek. Každý všední den v deset hodin dopoledne nabízíme pokaždé jinou astronomickou pohádku, dále od dvou hodin odpoledne pořad pro děti s názvem Díváme se na sluníčko,“ říká Tylšar.

Pokud se někdo zajímá o astronomii a obzvláště jej zaujal Mars, může zajít na přednášku odborníka.

„Ve čtvrtek 23. července u nás bude přednášet inženýr Tomáš Přibyl. Bude přednášet o Marsu a o průzkumu na něm. Rád bych upozornil, že přednáška měla být původně u nás ve hvězdárně, ale přesouvá se do budovy muzea na náměstí T. G. Masaryka,“ vysvětluje Martin Tylšar.

V příštích několika dnech bude vidět na obloze ve směru na sever kometa Neowise.

„Je vidět její bílé jádro i ohon, nejlepší čas na pozorování je zhruba o půl třetí ráno a bude vidět ještě minimálně týden,“ říká Tylšar. V tomto období jsou také na jihu vidět hlavně čtyři planety naší sluneční soustavy.

„Pozorovat můžeme Jupiter, Saturn, po půlnoci vylézá červený Mars a krátce nad ránem vykoukne planeta Venuše. Planety můžeme takto pozorovat celý srpen,“ dodává.

V srpnu, konkrétně 12. vrcholí meteorický roj Perseid, ale tento jev se dalekohledem z hvězdáren nepozoruje.

„Roj se pozoruje nejlépe vleže, na dece, s vínem, za městem a zrakem namířeným k obloze“ směje se Tylšar. Od 6. do 21. srpna odjíždí pracovníci hvězdárny na astronomickou expedici a hvězdárna tak bude zavřená. (orp)