A na co návštěvníci mohou těšit?

„Čeká je prohlídka radarového stanoviště spolu s erudovaným výkladem pracovníků Českého hydrometeorologického úřadu plným zajímavých informací o historii měření, zpracování dat a jejich využití,“ zmínil se vedoucí radarového oddělení Petr Novák s tím, že lidé jistě ocení i netradiční výhled z vrcholu radarové věže.

Akce je mezi turisty velmi oblíbená. O tom svědčí fakt, že na ni každoročně zamíří stovky lidí z blízka i daleka.

Na letošní prohlídku se chystá i Petra Skálová s Prostějova.

„Vyrazíme i s dětmi. Já tam už byla, ale děti se na věž podívají poprvé. Těšíme se, mého syna zajímají hlavně všechny přístroje. Takže si to jistě užije,“ svěřila se a dodala, že jen doufá, že se u radaru nebudou tvořit velké fronty.

Velký zájem

„Zájem lidí je často obrovský a kapacita na prohlídku meteoradaru bohužel omezená,“ potvrzuje Petr Novák s tím, že apeluje na lidi, aby raději dorazili na akci včas a ne na poslední chvíli.

A jak se na akci dostanete autem? Nejlépe je nechat jej na odstavné ploše k tomu určené u lesa v blízkosti obce Benešov a zbytek dojít pěšky.

Co se týče vlastní stavby, ve které je radar umístěn, jde vlastně o speciální věž s podestou. Má výšku 35 metrů a je řešena jako železobetonový tubus kruhového průřezu. Pod vrcholem věže je prstencový prostor pro umístění rozhodující technologie radiolokátoru. V přízemí je místnost pro dílnu, ložnice pro servisní tým a prostor pro zdroj náhradního napájení.