Po celý letošní rok město Prostějov čekají velkolepé oslavy k jeho kulatému 630. výročí, kdy mu bylo roku 1390 uděleno takzvané právo výročního trhu díky pánům z Kravař.

„Město Prostějov je pro mě srdcovou záležitostí a je pro mě důležité, aby tu lidé byli spokojení. Ačkoliv jsem se narodil tady nedaleko v Hrubčicích, od roku 1998 žiji v Prostějově. Vzpomínám si, že už jako malý kluk jsem do Prostějova moc rád jezdil,“ prozradil primátor města, František Jura.

Po slavnostním zahájení v divadelním sále Národního domu, se šlo na parket, který se v hlavním přednáškovém sále brzy zaplnil krásně oděnými dámami i jejich protějšky. K tanci a poslechu hrála skupina Romantica. A došlo i na přání městu.

Ať se rodí hodně malých Prostějovánků

„Přeji městu, aby se pořád rozvíjelo, aby zde zůstávali mladí a vzdělaní lidé a rodilo se hodně malých Prostějovánků. Pro mě osobně je Prostějov město, ve kterém chci žít, jsem tu moc spokojená,“ popřála městu Marie Marsová, předsedkyně představenstva Středomoravské nemocniční.

Samotné přípravy na tematický ples byly opravdu dlouhé, trvaly více jak čtyři měsíce.

„Kromě detailní výzdoby sálu i stolů jsme nechali vyrobit i žejdlíky se znakem města nebo třeba mince, které dostali pánové při vstupu, a které si mohli dále vyrazit u mincéře. Musím velmi ocenit nasazení lidí z Agentury Gryff, kteří připravili nádherné historické vstupy, i všem, kdo se na přípravách plesu podíleli,“ popsala Milada Sokolová, náměstkyně primátora.

Skvělá atmosféra

Atmosféra plesu byla skvělá, na parketu tančily všechny generace a každý si zde našel svůj hudební žánr. Cimbálová hudba se linula z prostoru restaurace, na svižné disco se tančilo ve vinárně.

„Z plesu jsme nadšení, městský bál si každoročně s mým s manželem nenecháme ujít. Přeji Prostějovu, ať si vede, tak, jako doteď,“ prozradila Zdena Havlová.

„Úžasný ples, nádherný historický úvod, výzdoba. Na městský ples jsme letos s manželkou zavítali poprvé a jsme opravdu nadšení,“ uvedl Pavel Novák.

Úderem dvaadvacáté hodiny se hlavní taneční parket proměnil. Návštěvníci očima hltali tematické dobové ukázky středověkých lidových tanců v podání čtyř sličných dam. V půl dvanácté se pak losovala tradiční tombola. Výtěžek z ní byl věnován na humanitární účely a převzal jej děkan Děkanátu Prostějov a farář v prostějovské farnosti Povýšení svatého Kříže, Aleš Vrzala.