„Počítá se s plochou pro padesát až sto padesát automobilů. Nejdříve se ale musí vyřešit majetkové vztahy s vlastníky tamních pozemků. Termín zahájení výstavby proto zatím nelze určit,“ konstatoval Antonín Zajíček, vedoucí odboru rozvoje a investic města Prostějova. Radnice už na tuto investici vyčlenila v rozpočtu půl milionu korun.

Obnova vlastního areálu hřbitova začne už za pár dnů. „Zahradníci se pustí nejdříve do výsadby lipové aleje. Půjde o několik desítek stromů. V okolí aleje se pak zasadí tisíce keřů a současně budou cestáři pracovat na rekonstrukci hlavní dlážděné cesty i na opravách těch postranních, mlatových,“ vypočítal prostějovský místostarosta Pavel Drmola.

Dřeviny na městském pohřebišti vysadí společnost A.S.A. Prostějov. „Zakázku v hodnotě téměř tří milionů korun získala tato firma ve výběrovém řízení,“ ujistil další prostějovský místostarosta Vlastimil Uchytil.

Podotkl, že město na ni získalo dotaci milion sedm set tisíc korun ze Státního fondu životního prostředí.

„Výsadba dřevin má být u konce v polovině června a stejný termín platí i pro kolaudaci zdejších cest,“ konstatoval jednatel společnosti A.S.A. Prostějov Tomáš Fajkus.

Pozůstalí věří, že radnice bude v opravách hřbitova pokračovat. „Byla jsem otřesena tím, co jsem viděla v urnové místnosti. Místo toho, aby tento prostor dýchal klidem a úctou, je oprýskaný a zanedbaný. Myslím si, že ti, kdo tam odpočívají, si takové místo nezaslouží. Připadá mi to nedůstojné,“ vyjádřila se třeba Marta Staňková z Prostějova.

Nezřídka se ozývají i hlasy, že do obřadní síně by měl vést bezbariérový přístup. Lidem totiž hrozí, že si na schodech zlomí nohu. Správa hřbitova ostatně potvrdila, že se to čas od času stává.