„Rada města vyhodnotila, že vybírání vstupného by spíše zatížilo administrativu a nepřineslo žádný efekt, takže jsme od toho upustili,“ vysvětlila mluvčí městského úřadu Jana Gáborová.

Devět slavnostních prohlídek

Radnice letos připravuje devět slavnostních prohlídek prostějovské dominanty, které se budou konat každý měsíc. „Loni využilo možnosti vystoupat na věž 2100 lidí. O vyhlídky byl velký zájem, což nás samozřejmě inspirovalo,“ uvedla Gáborová.

První ze série bude (Před)valentýnský výstup na věž v neděli 12. února od 9 do 15 hodin. „Lidé se už mohou hlásit. Pokud nebude kapacitně obsazena, mohou se prohlídky v daný den zúčastnit i neobjednaní návštěvníci,“ slíbila vedoucí kanceláře starosty Jaroslava Tatarkovičová.

Následovat má první jarní výstup, velikonoční, prvomájový a sváteční květnový. V plánu jsou také prohlídky k příležitosti státních svátků svatého Václava, výročí republiky či sametové revoluce. Cyklus uzavřou prohlídky adventní a novoroční výstup. Rozšířenou nabídku připravuje město i na jarní prázdniny od 6. do 10. února.

V létě bez rezervace

Prohlídky věže organizují zaměstnanci informační služby v přízemí radnice. Zde je nutné se objednat a dohodnout na termínu. V hlavní sezoně, tedy v červenci a srpnu, rezervace potřebná nebude.

„Počítáme s tím, že do města přijedou turisté, kteří si budou chtít věž prohlédnout bez čekání,“ podotkla Gáborová s tím, že o prázdninách bude věž přístupná každou hodinu i o víkendu. Město na léto počítá s brigádnickými posilami.

Do věže, která je přístupná veřejnosti od loňského září, se může najednou vypravit maximálně dvanáct návštěvníků, skupinu vede průvodce. Její stavebních úpravy přišly na více než 6,5 milionu korun. Většinu nákladů pokryly zdroje regionálního operačního programu Střední Morava. (ham)

PODÍVEJTE SE, CO Z VĚŽE UVIDÍTE: Jak vypadá Prostějov z věže radnice?