„Nominovat mohou občané, organizace či občanská sdružení jakoukoliv osobnost, o jejíž práci se domnívají, že je přínosem pro město Prostějov. Pokud se podíváme do minulosti, byly to ceny v různých oblastech – divadelní, literární, sportovní, hudební, výčet je značný," uvedla radní Ivana Hemerková.

Za dramatické, výtvarné, užité umění, hospodářský rozvoj, hudbu, architekturu, společenské či přírodní vědy, technický pokrok, sport, literaturu, publicistiku, šíření demokracie nebo za počin roku letos již podeváté město finančně odmění několik osobností. Nominace poběží do konce února letošního roku, stačí vyplnit jednoduchý formulář, který je přístupný na webu města a doručit jej na podatelnu prostějovského magistrátu.

„Na webu města je pro nominaci osobnosti jednoduchý formulář, který je nutné vyplnit. Stačí napsat jméno a příjmení osobnosti a stručně nebo obsáhleji popsat činnost, za kterou by měl být dotyčný oceněn," řekla radní Ivana Hemerková s tím, že formuláře mají navrhovatelé s podpisem a kontaktem na sebe zasílat na podatelnu Magistrátu města Prostějov do 28. února 2014.

Navrhnout můžete pouze osoby starší 18 let, formulář pro nominaci ale není nutnost.

„Ten, kdo z nejrůznějších důvodů nedoručí předtištěný formulář, může svou osobnost nominovat i písemně ve vlastním duchu," dodala radní Ivana Hemerková.

Od roku 2005, kdy město začalo udělovat tyto ceny, radní ocenili na padesát lidí. Vloni získali ocenění například archeolog Miroslav Šmíd za mnohaletou činnost v muzejnictví, archeologii a za výtvarnou činnost propagující Prostějov. Bývalá ředitelka Městského divadla Prostějov Alena Spurná za působení v oblasti školství a kultury či fotograf Bohuslav Pacholík za soustavné zaznamenávání života v regionu, dále pak Jiří Kremla nebo Zdenek Vychodil z oblasti sportu či mužský pěvecký sbor Orlice.