„Investor mě označil jako osobu, která zavinila zdržení projektu výstavby obchodního centra. Proto doufám, že mě nikdo nepodezřívá z toho, že nadržuji Manthellanu. Pravdou však je, že smlouvu o smlouvě budoucí soud nezrušil a za její neplnění nám hrozí sankce. Pokud změnu územního plánu neschválíme, hrozí všem zastupitelům, že po nich město bude požadovat náhradu škody," uvedl náměstek primátora Zdeněk Fišer.

Zároveň dodal, že schválením pořízení druhé změny územního plánu město nijak nepoškodí ani neovlivní budoucí zastupitele.

„Nyní bychom jen zadali objednávku na pořízení změny a teprve nové zastupitelstvo rozhodne, zda bude souhlasit se zadáním. Celý proces veřejných projednávání tak bude teprve na začátku," dodal Zdeněk Fišer.

Nechat rozhodnutí na zastupitelích, kteří vzejdou z komunálních voleb, chtěl i Tomáš Blumenstein.

„Jsou to závažné body, ale snesou odkladu. Je tři dny před volbami a mělo by se k nim vyjádřit budoucí zastupitelstvo," mínil lídr za ODS.

Protinávrh na odložení neprošel

Hlasující nepřesvědčil ani protinávrh TOP 09 a Petra Kousala, kteří žádali odložení bodů jednání a doplnění dvou nezávislých právních analýz.

„Materiály jsme sice dostali sedm dní předem, ale právní analýzy k žalobě jsme dostali v pátek, což je méně než týden před jednáním. Přitom jednací řád stanovuje, že materiály musí mít zastupitelé k dispozici minimálně týden před jednáním. V tomto případě tak nebyly splněny podmínky pro řádné jednání," zdůvodnil opoziční zastupitel za TOP 09 Aleš Matyášek.

Schválením pořízení změny si město zhorší svoji pozici, říká Navrátil

Podle lídra politického hnutí Změna pro Prostějov a aktivisty spojeného s kauzou společenského sálu Jana Navrátila si město tímto krokem zhorší vyjednávací podmínky s investorem.

„Škoda, že se nepodařilo soudně zneplatnit smlouvu o smlouvě budoucí. Manthellan nedal žádné připomínky k územnímu plánu a schválením pořízení změny si město zhorší svoji pozici," míní Jan Navrátil.

A co na rozhodnutí prostějovských zastupitelů říká olomoucký investor Manthellan?

„Neznáme přesné znění usnesení zastupitelstva, a tudíž se k tomu nebudeme zatím vyjadřovat. Stále ale platí, že společnost Manthellan je plně odhodlána projekt regenerace centra Prostějova a stavby Galerie Prostějov v navržené podobě realizovat a pokračuje v přípravných pracích. Věříme, že město Prostějov bude i nadále realizaci projektu Galerie Prostějov podporovat," vyjádřil se mluvčí společnosti Juraj Aláč.